Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 17 (952) z dnia 10.06.2017
Sprzedaż mieszkania wraz z miejscem postojowym a stawka VAT
Jestem deweloperem. Zamierzam rozpocząć sprzedaż mieszkań wraz z miejscami postojowymi. Mieszkania i podziemna hala garażowa znajdują się w obrębie tego samego budynku. Jaką stawkę VAT powinienem zastosować w przypadku sprzedaży mieszkania wraz z miejscem postojowym?
Jeżeli powierzchnia lokali mieszkalnych nie będzie przekraczała 150m2, a zakup mieszkania i miejsca postojowego nie będą przedmiotem samodzielnego obrotu, to transakcja ich sprzedaży będzie stanowiła jednolite świadczenie opodatkowane stawką VAT w wysokości 8%. |
Zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, stawkę 8% VAT stosuje się m.in. do dostawy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się m.in. obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z pominięciem m.in. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2. Z kolei obiekty budownictwa mieszkaniowego to budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11 (patrz: art. 2 pkt 12 ww. ustawy).
Zakładamy, że sprzedawane przez Czytelnika lokale mieszkalne będą spełniały definicję budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Pozostaje zatem do rozpatrzenia kwestia, czy stawkę VAT w wysokości 8% można stosować do dostawy miejsca postojowego (dokonywanego wraz z dostawą mieszkania).
Dla ustalenia właściwej stawki VAT istotne znaczenie ma sposób sprzedaży prawa do korzystania z miejsc postojowych. Analizie poddać należy okoliczność, czy miejsca te mogą być przedmiotem odrębnej własności (przedmiotem samodzielnego obrotu), tj. czy mogą być sprzedawane i nabywane tylko i wyłącznie z lokalem mieszkalnym, do którego zostały przypisane, czy też odrębnie.
Jeżeli bowiem w ramach jednej nieruchomości następuje sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym udziałem w jej częściach wspólnych, w ramach którego określono sposób korzystania z części nieruchomości wspólnej w ten sposób, że przydzielono nabywcy prawo do wyłącznego korzystania z określonego miejsca postojowego, integralnie związanego z prawem własności lokalu mieszkalnego, to sprzedaż ta stanowi jednolite świadczenie. Miejsce postojowe nie może być wówczas odrębnym od lokalu mieszkalnego przedmiotem obrotu. W takim przypadku sprzedaż ma charakter jednej transakcji (zbycia lokalu mieszkalnego wraz z prawem do wyłącznego korzystania z określonego miejsca postojowego) i w całości stanowi przedmiot jednej czynności cywilnoprawnej, tj. umowy sprzedaży opodatkowanej obniżoną do 8% stawką VAT.
Stanowisko takie znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 kwietnia 2017 r., nr 0114-KDIP1-1.4012.16.2017.2.KBR.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|