podatek dochodowy, podatek VAT, podatek akcyzowy, PCC, podatek od spadków, podatek od nieruchomości
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 67 (1942) z dnia 22.08.2022

Odliczenie VAT na podstawie duplikatu faktury

Faktura za zakup towaru wystawiona w dniu 19 października 2021 r. nigdy do firmy nie dotarła. W dniu 20 lipca 2022 r. otrzymałem duplikat tej faktury. Czy w tej sytuacji odliczenia VAT na podstawie duplikatu mogę dokonać w rozliczeniu za lipiec 2022 r.? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1405786)

W świetle art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT dokumentem, na podstawie którego podatnik ma prawo do odliczenia VAT, pod warunkiem istnienia związku zakupu z wykorzystywaniem do wykonywania czynności opodatkowanych, jest zasadniczo faktura.

W myśl art. 106l ustawy o VAT w przypadku gdy faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie podatnik lub upoważniona przez niego do wystawiania faktur osoba trzecia wystawia ponownie fakturę:

  • na wniosek nabywcy - zgodnie z danymi zawartymi w fakturze będącej w posiadaniu podatnika,
  • zgodnie z danymi zawartymi w fakturze będącej w posiadaniu nabywcy.

Podatnik z przysługującego mu prawa do odliczenia VAT może skorzystać w terminach określonych w art. 86 ust. 10, ust. 10b i ust. 11 ustawy o VAT. Z przepisów tych wynika, że prawo do odliczenia VAT przysługuje w rozliczeniu za okres, w którym z tytułu danej transakcji powstał obowiązek podatkowy u sprzedającego. Prawo to nie może być jednak zrealizowane wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym nabywca otrzymał fakturę potwierdzającą zakup. Jeżeli natomiast podatnik nie dokonał odliczenia VAT w ww. terminie, może to zrobić w deklaracji podatkowej za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych (gdy VAT rozliczany jest za okresy miesięczne) bądź w deklaracji za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (w przypadku podatnika rozliczającego się z VAT kwartalnie).

Wskazane zasady mają także zastosowanie do duplikatów faktur. Przy czym termin odliczenia VAT z duplikatu faktury uzależniony jest od tego, czy pierwotny dokument zakupu dotarł do adresata i następnie zaginął, czy też w ogóle podatnik go nie otrzymał. W przypadku gdy podatnik odliczył VAT z otrzymanej faktury, która następnie zaginęła, duplikat stanowi wyłącznie potwierdzenie prawa do tego odliczenia. Natomiast w sytuacji gdy pierwotna faktura nie dotarła do nabywcy, duplikat należy traktować jak oryginał faktury. Prawo do odliczenia VAT przysługuje wówczas w ww. terminach.

Z pytania wynika, że pierwotna faktura nie dotarła do uczestnika forum, w związku z czym nie skorzystał on z prawa do odliczenia VAT. Otrzymany duplikat faktury będzie zatem podstawą odliczenia VAT. Przysługujące prawo do odliczenia VAT uczestnik forum może zrealizować najwcześniej w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał duplikat (tj. za lipiec 2022 r.).

"(...) Decydujące znaczenie - dla powstania prawa do odliczenia i terminu jego realizacji - ma fakt czy podatnik otrzymał (a jeśli tak, to kiedy) fakturę pierwotną oraz data otrzymania duplikatu faktury pierwotnej. (...)".

Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 23 grudnia 2021 r., nr 0114-KDIP1-1.4012.728.2021.2.IZ

www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 

Terminarz

wrzesień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.