podatek dochodowy, podatek VAT, podatek akcyzowy, PCC, podatek od spadków, podatek od nieruchomości
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 12 (1469) z dnia 8.02.2018

JPK przy VAT marża

Podatek VAT rozliczam na podstawie VAT marża (sprzedaż towarów używanych). Jak dokonywać wpisów w ewidencji sprzedaży VAT, aby móc wygenerować potem plik JPK_VAT?

Specyfika szczególnej metody ustalania podstawy opodatkowania w systemie VAT marża polega na tym, że opodatkowaniu VAT podlega wyłącznie marża uzyskana przez podatnika dokonującego sprzedaży towarów używanych, nabytych uprzednio przez niego dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży. Marżą jest różnica między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o VAT. Marża od sprzedaży towarów używanych opodatkowana jest, co do zasady, 23% stawką VAT.

Pamiętać należy, że ten szczególny sposób opodatkowania dostawy towarów używanych jest możliwy w przypadkach wymienionych w art. 120 ust. 10 ustawy o VAT (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.), czyli gdy podatnik nabył towary m.in. od:

1) osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem VAT, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej,

2) podatników VAT, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113 ustawy,

3) podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana na zasadzie marży.

Jeśli podatnik zajmujący się dostawą towarów używanych do tego rodzaju towarów stosuje zarówno procedury szczególne rozliczania podatku VAT, jak i zasady ogólne, ma obowiązek prowadzenia pełnej ewidencji dla potrzeb VAT, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT. Ewidencja ta uwzględniać powinna podział w zależności od sposobu opodatkowania. W odniesieniu do tych dostaw, w których podstawą opodatkowania jest marża, ewidencja zawierać musi w szczególności kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży. Wynika to z art. 120 ust. 15 ustawy o VAT.

Tak więc prowadzona przez podatników ewidencja sprzedaży powinna zawierać wszelkie dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji. Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów zamieszczonymi na stronie internetowej www.mf.gov.pl, struktura JPK "Ewidencje zakupu i sprzedaży VAT" ma być zgodna z deklaracją VAT. Ministerstwo wyjaśniło również, że sposób eksportu danych do JPK zależy od podatnika. Istotne jest, by dane JPK_VAT odpowiadały danym podlegającym wykazaniu w deklaracji VAT.

Deklaracja VAT nie przewiduje odrębnych pozycji dla sprzedaży towarów używanych w systemie VAT marża. Sprzedaż objętą tą procedurą należy zatem ujmować w pozycjach przewidzianych dla sprzedaży krajowej. Z opisu pozycji 17 i 19 deklaracji znajdującego się w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 2273) wynika, iż wpisuje się tam nie obrót, lecz podstawę opodatkowania. Oznacza to, że w odniesieniu do sprzedaży opodatkowanej w systemie marży, w pozycji 19 ujmuje się wartość marży netto, tj. po pomniejszeniu o kwotę należnego podatku, natomiast w pozycji 20 trzeba ująć podatek należny od tej sprzedaży. Dodatkowo w deklaracji należy także zakreślić kwadrat w rubryce 63 w części F - "Informacje dodatkowe" - wskazujący, że podatnik dokonywał dostawy towarów, w stosunku do których zastosowano szczególną procedurę polegającą na opodatkowaniu marży.

Należy również dodać, że podatnik prowadzący działalność opodatkowaną w systemie marży m.in. na rzecz osób prywatnych, ewidencjonuje w kasie rejestrującej całą wartość sprzedawanych towarów, a nie tylko kwotę marży. Przy czym techniczny sposób ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej sprzedaży rozliczanej w systemie marży reguluje § 6 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2013 r. poz. 363). Przepis ten stanowi, że podatnicy, prowadząc ewidencję za pomocą kasy fiskalnej, przyporządkowują dowolną wolną literę, z wyjątkiem litery "A", wartości 0% (tzw. zero techniczne) w przypadku sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 119 ust. 1 lub art. 120 ust. 4 ustawy.

Przykład

Podatnik będący czynnym podatnikiem VAT, prowadzący skup i sprzedaż towarów używanych, zakupił od osoby fizycznej używany samochód za kwotę 10.000 zł. Samochód został sprzedany za kwotę 12.000 zł. Sprzedaż dokonana była w systemie marży. Marża brutto wyniosła 2.000 zł.

Podatek należny wyniósł 373,98 zł, tj. 2.000 zł × 23/123, a marża netto 1.626,02 zł, tj. 2.000 zł - 373,98 zł.

W rubryce 19 deklaracji VAT-7 powinna być ujęta podstawa opodatkowania, tj. kwota 1.626 zł, natomiast w rubryce 20 kwota podatku, tj. 374 zł.

www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
25
26
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.