Gazeta Podatkowa nr 100 (1557) z dnia 13.12.2018
Zasady płatności i wysokość opłaty za posiadanie psa w 2019 r.
Niedawno przeprowadziłam się na wieś. Postanowiłam kupić dwa psy. Moja działka w ewidencji określona jest jako grunt rolny, a dom został wybudowany na części, która została wyłączona z produkcji rolnej (działka w miejscowym planie określona została jako działka budowlana jednorodzinna). Czy w takiej sytuacji nie muszę płacić podatku od posiadania psa?
Wspomniana opłata nie jest podatkiem, co oznacza, że poszczególne gminy mogą w ogóle zrezygnować z jej wprowadzenia. Przewiduje się, że rada gminy może w drodze uchwały wprowadzić opłatę od posiadania psów. Opłatę pobiera się od osób fizycznych posiadających psy. Tak wynika z art. 18a ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1445 ze zm.). W uchwale określa się nie tylko wprowadzenie opłaty, ale także jej wysokość, możliwość m.in. jej poboru w drodze inkasa czy inne niż ustawowe zwolnienia przedmiotowe.
Na mocy ustawy opłaty od posiadania psów nie pobiera się m.in. od:
- osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania psa asystującego,
- osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe - z tytułu posiadania jednego psa,
- podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.
Opłata z tytułu posiadania psa nie ma charakteru podatku i nie występuje w każdej gminie.
Z opisu sprawy wynika, że Czytelniczka nie prowadzi gospodarstwa rolnego, zatem z tego tytułu nie przysługuje jej ustawowe zwolnienie z opłaty. Podobnie sam fakt zamieszkania na terenie gminy wiejskiej również nie stanowi okoliczności zwalniającej z opłaty. W każdym jednak przypadku warto zapoznać się z właściwą uchwałą rady gminy i sprawdzić, czy posiadacz psa nie kwalifikuje się do zwolnienia na innej podstawie określonej w przepisach lokalnych. Uchwała podejmowana jest na rok, zatem może się zdarzyć, że w kolejnym okresie zostanie wprowadzone zwolnienie, którego wcześniej nie było.
Wysokość opłaty od posiadania psa nie może jednak przekroczyć stawki maksymalnej, która corocznie określana jest w drodze rozporządzenia. W 2018 r. roczna stawka opłaty z tytułu posiadania jednego psa nie może przekroczyć kwoty 121,24 zł. Z kolei w 2019 r. maksymalną jej wysokość określono na 123,18 zł (obwieszczenie Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2019, Mon. Pol. z 2018 r. poz. 745).
www.PoradyPodatkowe.pl - Inne podatki, opłaty i ubezpieczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatkiLokalne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|