Gazeta Podatkowa nr 80 (1746) z dnia 5.10.2020
Opłata recyklingowa za torby foliowe oferowane klientom sklepu
Otwieram sklep spożywczy. W ofercie będę miał też torby dla klientów: foliowe, oksydegradowalne, biodegradowalne oraz materiałowe.
1) Wiem, że za torby foliowe należy pobierać opłatę recyklingową. Czy opłacie tej podlegają też torby biodegradowalne i oksydegradowalne?
Przedsiębiorcy prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego przeznaczone do pakowania produktów sprzedawanych w tej jednostce, są zobowiązani pobrać opłatę recyklingową od klienta z tytułu wydania torby. Lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego oznaczają torby z uchwytem lub bez o grubości materiału poniżej 50 mikrometrów. Opłacie podlegają też pozostałe torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału równej 50 mikrometrów i więcej. Z opłaty recyklingowej są zwolnione bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego, tzw. zrywki o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów, które są wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności.
Obowiązek pobierania opłaty dotyczy toreb z tworzywa sztucznego. Przez tworzywo sztuczne traktować należy polimer w rozumieniu art. 3 pkt 5 rozporządzenia nr 1907/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r., do którego mogły zostać dodane dodatki lub inne substancje, i który może funkcjonować jako główny strukturalny składnik toreb na zakupy. Ponadto, w myśl art. 8a ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1114), oksydegradowalne torby na zakupy z tworzywa sztucznego mieszczą się w definicji lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego lub bardzo lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego.
Opłaty nie pobiera się natomiast przy wydawaniu klientom np. toreb papierowych, toreb w pełni biodegradowalnych niezawierających dodatków z tworzyw sztucznych (np. torby ze skrobi). Trzeba jednak zwrócić uwagę, że takie torby nie mogą zawierać w swoim składzie tworzyw sztucznych.
2) Czy muszę dokonać wpisu w Bazie danych o odpadach?
TAK. Będzie to konieczne. Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sklep lub hurtownię i udostępnia klientom torby na zakupy z tworzywa sztucznego objęte opłatą recyklingową, zobowiązany jest uzyskać wpis w rejestrze BDO.
Wpisu do BDO, na wniosek przedsiębiorcy, dokonują marszałkowie województw. Czytelnik powinien złożyć wniosek o wpis do rejestru BDO przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej. Dopiero po uzyskaniu wpisu można oferować klientom torby z tworzywa sztucznego podlegające opłacie recyklingowej.
Należy pamiętać o obowiązku wcześniejszego złożenia wniosku, bowiem marszałek województwa ma 30 dni od złożenia poprawnego i kompletnego wniosku na wpisanie do rejestru BDO (a zdarza się, że trwa to dłużej). Natomiast za prowadzenie działalności bez wymaganego wpisu do BDO grozi administracyjna kara pieniężna w wysokości od 5.000 zł do 1 mln zł oraz wymierzana przez sąd - kara aresztu albo grzywny.
3) Czy część opłaty recyklingowej mogę sfinansować z własnych środków i za wydawane torby foliowe pobierać od klienta symboliczne 5 gr?
NIE. Stawka opłaty recyklingowej za jedną torbę wynosi 20 gr. Opłata ta ulega zwiększeniu o podatek VAT, chyba że sprzedający jest zwolniony z podatku VAT. Zgodnie z wyjaśnieniami zamieszczonymi na stronie serwisu informacyjno-usługowego dla przedsiębiorcy BIZNES.GOV.PL (www.biznes.gov.pl): "Sprzedaż toreb z tworzywa sztucznego na zakupy dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, podlega ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących na zasadach ogólnych - na paragonie fiskalnym umieszczana jest kwota zapłaty z tytułu sprzedaży torby (podobnie w przypadku faktury). Jeśli ta kwota jest wyższa niż opłata recyklingowa (czyli sprzedajesz jedną torbę za cenę wyższą niż stawka opłaty recyklingowej - 20 gr), nie musisz wyodrębniać na paragonie lub fakturze kwoty opłaty recyklingowej. Paragon lub faktura, które potwierdzają sprzedaż toreb, zawierają informacje o liczbie sprzedanych toreb i dlatego kwota opłaty recyklingowej będzie możliwa do ustalenia w łatwy sposób - przez przemnożenie liczby toreb i stawki tej opłaty za 1 sztukę (0,20 zł)".
Opłata w wysokości 20 gr może stanowić całkowity koszt torby lub zostać doliczona do ceny ustalonej przez sprzedawcę. Wówczas ostateczna opłata ponoszona przez konsumenta będzie składała się z właściwej ceny torby oraz doliczonej do niej opłaty
O ostatecznej cenie torby foliowej wydawanej klientowi decyduje sprzedawca, z tym że obowiązkowo musi pobrać opłatę recyklingową w wysokości 20 gr + VAT.
www.PoradyPodatkowe.pl - Inne podatki, opłaty i ubezpieczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatkiLokalne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|