podatek dochodowy, podatek VAT, podatek akcyzowy, PCC, podatek od spadków, podatek od nieruchomości
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 57 (1932) z dnia 18.07.2022

Zgłoszenie wypowiedzenia pełnomocnictwa

Urząd skarbowy prowadzi postępowanie podatkowe w sprawie wymiaru podatku VAT. Reprezentował mnie doradca podatkowy, ale wypowiedział pełnomocnictwo (szczególne). Od kiedy to wypowiedzenie jest ważne?

Wypowiedzenie pełnomocnictwa szczególnego wywiera skutek od dnia zawiadomienia organu podatkowego.

Podatnik ma prawo ustanowić pełnomocnika do prowadzenia spraw podatkowych, przy czym zawodowe reprezentowanie go w postępowaniach przed organami podatkowymi zostało zastrzeżone dla doradców podatkowych, adwokatów i radców prawnych. Przewiduje to art. 3 ust. 2 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 2021 r. poz. 2117). Pełnomocnik działa w zakresie udzielonego mu umocowania. Do reprezentowania podatnika w konkretnej sprawie, np. w postępowaniu podatkowym, wystarczy pełnomocnictwo szczególne (PPS-1). Uprawnia ono do działania w określonej sprawie podatkowej lub innej wskazanej sprawie należącej do właściwości organu podatkowego. Może być sporządzone na piśmie, przesłane w formie dokumentu elektronicznego lub zgłoszone ustnie do protokołu.

Pełnomocnik ma prawo wypowiedzieć udzielone mu pełnomocnictwo szczególne. Zawiadomienie informujące o tym fakcie należy złożyć na formularzu OPS-1. Pełnomocnik podaje w nim datę wypowiedzenia pełnomocnictwa, z tym że wypowiedzenie wywiera skutek od dnia zawiadomienia organu podatkowego. Zawiadomienie nie działa więc wstecz - nie może wywołać skutku w postaci "nieobowiązywania" pełnomocnictwa z datą wcześniejszą niż dzień wpływu zawiadomienia do organu podatkowego. Do dnia złożenia wypowiedzenia organ podatkowy związany jest treścią pełnomocnictwa. Przesądza o tym art. 138i § 2 Ordynacji podatkowej. Stan wiedzy organu podatkowego o istnieniu lub wypowiedzeniu pełnomocnictwa powinien zostać oceniony na dzień dokonania konkretnej czynności, np. nadania pisma na adres ustanowionego w sprawie pełnomocnika (por. wyrok WSA w Krakowie z dnia 12 maja 2021 r., sygn. akt I SA/Kr 1005/20).

Zawodowy pełnomocnik (doradca podatkowy, adwokat, radca prawny), który wypowiedział pełnomocnictwo, jest jednak zobligowany działać za byłego mocodawcę jeszcze przez dwa tygodnie od wypowiedzenia. Mocodawca może zwolnić go od tego obowiązku. Adnotację o zwolnieniu należy zawrzeć w składanym zawiadomieniu OPS-1.

Aktywne druki i formularze Druki PPS-1 i OPS-1 dostępne w dziale
Ordynacja podatkowa w serwisie 
www.druki.gofin.pl

www.PoradyPodatkowe.pl - Ordynacja podatkowa:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.