Gazeta Podatkowa nr 17 (1474) z dnia 26.02.2018
Termin wydania interpretacji podatkowej
Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w zakresie PIT wysłałem do Krajowej Informacji Skarbowej ponad miesiąc temu. W jakim terminie powinienem otrzymać interpretację?
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej powinien wydać indywidualną interpretację przepisów podatkowych bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku. Określa tak art. 14d § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.).
Termin określony w miesiącach mija z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu. Gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było, kończy się on w ostatnim dniu tego miesiąca. Przykładowo, jeżeli wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej wpłynął do Krajowej Informacji Skarbowej 21 lutego 2018 r., to termin wydania interpretacji (albo postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania) upływa z dniem 21 maja 2018 r. Należy jednak zaznaczyć, że jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę, niedzielę lub święto będące dniem ustawowo wolnym od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
Do terminu wydania indywidualnej interpretacji podatkowej nie wlicza się: terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz czasu trwania opóźnień spowodowanych z winy wnioskodawcy albo z przyczyn niezależnych od organu interpretacyjnego.
Interpretacja podatkowa powinna być we wspominanym terminie wydana, czyli sporządzona i podpisana, ale niekoniecznie doręczona adresatowi. Samo doręczenie może nastąpić już po tym terminie (por. wyrok NSA z dnia 18 maja 2016 r., sygn. akt II FSK 1050/14). Interpretację podatkową przesłaną przez internet uznaje się za wydaną w terminie, jeżeli przed jego upływem na adres elektroniczny wskazany we wniosku (adres na Portalu Podatkowym lub w systemie ePUAP) zostanie przesłane zawiadomienie zawierające adres elektroniczny, z którego można pobrać pismo i pod którym należy dokonać potwierdzenia jego doręczenia.
Rezultatem opieszałości organu interpretacyjnego jest wejście do obiegu prawnego tzw. milczącej interpretacji przepisów podatkowych. Oznacza to, że w przypadku niewydania interpretacji podatkowej w terminie uznaje się, iż w dniu następującym po dniu, w którym termin upłynął, została wydana interpretacja stwierdzająca prawidłowość stanowiska wnioskodawcy w pełnym zakresie. Przewiduje to art. 14o § 1 Ordynacji podatkowej.
www.PoradyPodatkowe.pl - Ordynacja podatkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|