Gazeta Podatkowa nr 84 (2063) z dnia 19.10.2023
Korekta zeznania podatkowego po kontroli
Urząd skarbowy przeprowadził u mnie kontrolę podatkową w zakresie prawidłowości rozliczenia podatku PIT za 2021 r. Wykazała ona uchybienia. Upłynęło kilka tygodni od zakończenia kontroli podatkowej (otrzymania przeze mnie protokołu). Czy mogę jeszcze złożyć korektę PIT-36 za 2021 r.?
Korektę rozliczenia, które w wyniku kontroli podatkowej zostało uznane za błędne, można złożyć do czasu wszczęcia postępowania podatkowego.
Kontrola podatkowa kończy się w dniu doręczenia podatnikowi protokołu kontroli zawierającego opis dokonanych ustaleń faktycznych i ocenę prawną sprawy. Otwiera to drogę do złożenia korekty weryfikowanych rozliczeń podatkowych. Termin dokonania korekty nie został ustawowo określony. Można więc tego dokonać do momentu wszczęcia pokontrolnego postępowania podatkowego (z zastrzeżeniem terminu przedawnienia podatku). Jest ono podejmowane, gdy kontrola podatkowa wykaże nieprawidłowości w wywiązywaniu się przez podatnika z obowiązków wynikających z przepisów podatkowych, a uchybienia te nie zostaną w całości usunięte poprzez złożenie deklaracji lub dokonanie korekt deklaracji.
Urząd skarbowy ma na wszczęcie pokontrolnego postępowania podatkowego zasadniczo 6 miesięcy od zakończenia kontroli. Wskazuje tak art. 165b § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Postępowanie podatkowe może być wszczęte po pół roku od zakończenia kontroli podatkowej tylko w dwóch przypadkach. Po pierwsze, jeżeli podatnik dokona ponownej korekty rozliczenia, w której nie zostaną uwzględnione nieprawidłowości ujawnione w trakcie kontroli podatkowej. Po drugie, w przypadku gdy urząd skarbowy otrzyma od organów podatkowych lub innych organów informacje uzasadniające przeprowadzenie postępowania podatkowego. Postępowanie podatkowe jest podejmowane z urzędu w formie postanowienia. Dzień doręczenia postanowienia podatnikowi jest datą wszczęcia postępowania podatkowego.
Korekty zeznania podatkowego dokonuje się poprzez złożenie zeznania korygującego. To nowa wersja rozliczenia podatku za dany okres. Właściwy formularz należy oznaczyć jako korekta i wypełnić poprawnymi danymi. Jeżeli zeznanie podatkowe przekazuje się wraz z załącznikami, to je również należy dołączyć do zeznania korygującego, chociażby nie zostały w nich wprowadzone zmiany w stosunku do poprzedniej wersji. Załączniki stanowią integralną część rozliczenia i tylko z nimi jest ono kompletne. Korektę PIT-36 za 2021 r. (zeznanie korygujące wraz z załącznikami) można złożyć w formie papierowej lub przesłać przez internet.
www.PoradyPodatkowe.pl - Ordynacja podatkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|