Gazeta Podatkowa nr 79 (1850) z dnia 4.10.2021
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu sklepu a podatek od nieruchomości
Prowadzę sklep wielobranżowy. Na jego dachu zamierzam zamontować panele fotowoltaiczne. Czy od paneli tych trzeba będzie odprowadzać podatek od nieruchomości?
Kwestia opodatkowania podatkiem od nieruchomości instalacji fotowoltaicznych budzi wiele kontrowersji. Pojawiają się różne stanowiska prezentowane przez sądy administracyjne oraz przez organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych.
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:
- grunty,
- budynki lub ich części,
- budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Uznanie instalacji fotowoltaicznej za budowlę rodziłoby konieczność opodatkowania jej podatkiem od nieruchomości, którego wysokość uzależniona byłaby od wartości instalacji.
Zgodnie z regulacjami zawartymi w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych jako budowlę traktuje się obiekt budowlany w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333 ze zm.) niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. W myśl art. 3 pkt 1, pkt 3 i pkt 9 Prawa budowlanego obiekt budowlany to m.in. budynek i budowla, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych. Budowla to z kolei każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.
Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 13 września 2011 r., sygn. akt P 33/09, orzekł, że za budowle w rozumieniu przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych mogą być uznane jedynie budowle wymienione bezpośrednio w art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego, w innych przepisach tej ustawy lub załączniku do niej, będące wraz z instalacjami i urządzeniami obiektem budowlanym, o którym mowa w art. 3 pkt 1 lit. b) Prawa budowlanego, czyli pod warunkiem, że stanowią one całość techniczno-użytkową oraz jedynie urządzenia techniczne scharakteryzowane w art. 3 pkt 9 Prawa budowlanego lub w innych przepisach tej ustawy albo w załączniku do niej.
Zatem w mojej ocenie panele fotowoltaiczne instalowane na budynkach nie spełniają warunków do uznania ich za obiekty budowlane, a zatem nie stanowią budowli podlegających opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Jednak z uwagi na wątpliwości w omawianej kwestii, warto, aby Czytelnik wystąpił o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów. W tym celu powinien złożyć do organu podatkowego stosowny wniosek. Organem podatkowym właściwym w sprawach podatku od nieruchomości jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).
Ujednolicone przepisy prawne dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od nieruchomości:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekOdNieruchomosci.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|