Poradnik VAT nr 24 (456) z dnia 20.12.2017
Hipoteka na nieruchomości nową formą zabezpieczenia akcyzowego
W myśl art. 67 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku akcyzowym, od 1 czerwca 2018 r. wprowadzona zostanie nowa forma zabezpieczenia akcyzowego w postaci hipoteki na nieruchomości. Z zabezpieczenia w tej formie będą mogły korzystać nie tylko podmioty dokonujące obrotu surowcem tytoniowym lecz również inne podmioty zobowiązane do złożenia zabezpieczenia akcyzowego.
Regulacje w tym zakresie przewidują możliwość ustanowienia zabezpieczenia akcyzowego w formie hipoteki na prawie własności nieruchomości, w sytuacji, gdy nieruchomość stanowi wyłączną własność podmiotu zobowiązanego do złożenia zabezpieczenia akcyzowego.
Jako zabezpieczenia akcyzowe nie będą przyjmowane hipoteki na nieruchomości, których podmiot zobowiązany, jest jedynie współwłaścicielem albo przysługuje mu ograniczone prawo rzeczowe takie jak np.: użytkowanie wieczyste, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Ponadto nieruchomość, na której ma zostać ustanowiona hipoteka, nie może być objęta ograniczeniami obrotu danym typem nieruchomości (np. nie może być nieruchomością rolną, nieruchomością objętą prawem pierwokupu, prawem odkupu, nieruchomością przeznaczoną na cele publiczne). Zatem na nieruchomości nie mogą występować przeszkody, które by utrudniały lub uniemożliwiały ewentualną sprzedaż nieruchomości przez organy egzekucyjne. W dniu ustanowienia hipoteki, nieruchomość nie może być obciążona ograniczonymi prawami rzeczowymi, które wpływałyby na zmniejszenie jej wartości.
Hipoteka na nieruchomości może zostać ustanowiona do 65% wartości nieruchomości.
Zabezpieczenie akcyzowe w formie hipoteki może być dokonane jedynie do 45% kwoty całego zabezpieczenia akcyzowego. Pozostałą część zabezpieczenia akcyzowego, podmiot powinien złożyć w jednej lub kilku formach, np. depozytu w gotówce, gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, potwierdzonego czeku, weksla własnego lub innego dokumentu mającego wartość płatniczą.
Zgodnie z dodanym do ustawy art. 69a, wartość nieruchomości przyjmuje się na podstawie zadeklarowanej przez podmiot wartości rynkowej nieruchomości będącej przedmiotem zabezpieczenia. Podmiot deklaruje wartość nieruchomości według stanu nieruchomości na dzień złożenia wniosku o dokonanie wpisu do rejestru PPT albo według stanu nieruchomości na dzień złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej, z uwzględnieniem miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia.
Jeżeli wartość nieruchomości określona przez podmiot zobowiązany do złożenia zabezpieczenia akcyzowego nie będzie odpowiadała, według oceny organu podatkowego, wartości rynkowej, organ ten wezwie podmiot do wskazania przyczyn uzasadniających podanie wartości nieruchomości w określonej wysokości.
Jeżeli wartość nieruchomości określona przez biegłego, powołanego przez organ podatkowy, będzie różniła się o więcej niż 33% od wartości rynkowej określonej przez podmiot zobowiązany do złożenia zabezpieczenia, koszty takiej opinii poniesie ten podmiot.
Do egzekwowania zabezpieczenia w formie hipoteki z nieruchomości, w celu pokrycia akcyzy i opłaty paliwowej niezapłaconych w terminie, będą stosowane przepisy wynikające z ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2017 r. poz. 1201 ze zm.).
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek akcyzowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekAkcyzowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|