podatek dochodowy, podatek VAT, podatek akcyzowy, PCC, podatek od spadków, podatek od nieruchomości
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 102 (1247) z dnia 21.12.2015

Spłata kredytu a obowiązek podatkowy od darowizny

Mąż spłacił kredyt, który sama kiedyś zaciągnęłam. W naszym małżeństwie obowiązuje rozdzielność majątkowa. Teraz w czasie postępowania podatkowego zarzucono mi, że nie dopełniłam formalności i nie zapłaciłam podatku od darowizny. Czy taki zarzut może być zasadny, skoro od męża nigdy nie otrzymałam fizycznie żadnych pieniędzy?

Stanowisko urzędu skarbowego może być prawidłowe. Bez wątpienia ostateczna decyzja wymaga uwzględnienia wszelkich okoliczności sprawy, niemniej kluczowa jest w tym przypadku interpretacja przepisów regulujących podatek od spadków i darowizn oraz małżeńskie ustroje majątkowe.

Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Polski lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Polski, tytułem m.in. darowizny. W przypadku darowizny należy przyjąć, że dotyczy to darowizny jako umowy nazwanej uregulowanej w Kodeksie cywilnym. Stanowi o tym art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2015 r. poz. 86).

Kluczowa pozostaje jednak wykładnia przepisów. W orzecznictwie wskazuje się, że pojęcie praw majątkowych w ujęciu wspomnianego przepisu nie należy interpretować wyłącznie jako aktywów (kierując się dosłownym brzmieniem analizowanego pojęcia), których nabycie powoduje powiększenie majątku nabywcy. Trzeba także przyjąć, że chodzi o korzyść w jakiejkolwiek postaci uzyskanej przez ten majątek. Przysporzenie może zatem polegać na tym, że ktoś otrzyma w gotówce czy przelewem sumę pieniędzy, jak i na tym, że zmniejszy się jego zadłużenie wobec innego podmiotu, tym samym wpłynie to korzystnie na jego majątek - a więc także wtedy, gdy obdarowany fizycznie nie otrzyma czy nie zobaczy żadnych pieniędzy bądź innych rzeczy - czy praw (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 25 stycznia 2013 r., sygn. akt II FSK 1125/11). Tym samym nabycie praw majątkowych tytułem darowizny może polegać na świadczeniu na rzecz obdarowanego, sprowadzającego się również do zmniejszenia jego pasywów poprzez zapłatę długu obdarowanego na rzecz osoby trzeciej.

Małżonkowie mogą zatem zawrzeć między sobą umowę darowizny, mocą której jeden składnik majątku przejdzie do majątku współmałżonka lub dojdzie do zmniejszenia zadłużenia jednego z nich. Darowizna wymaga jednak zasadniczo zgłoszenia do urzędu skarbowego (o ile przekracza kwotę wolną od opodatkowania).

www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od spadków i darowizn:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Prawnik-Rodzinny.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

wrzesień 2017
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60