Gazeta Podatkowa nr 23 (1480) z dnia 19.03.2018
Suma ubezpieczenia wypłacona z polisy na życie a podatek od spadków i darowizn
Moja mama miała wykupioną polisę na życie. Po jej śmierci, jako osoba uprawniona, złożyłam wniosek do ubezpieczyciela celem wypłaty świadczenia. Sumę ubezpieczenia otrzymałam prawie rok temu. Nie uwzględniałam jej w zeznaniu podatkowym, które jako spadkobierca musiałam złożyć do urzędu skarbowego, aby nie płacić podatku od spadków i darowizn. Czy prawdą jest, że teraz może zostać nałożony na mnie podatek w związku z otrzymanymi i niezgłoszonymi pieniędzmi z polisy po mamie?
NIE. Wątpliwości Czytelniczki są o tyle uzasadnione, że otrzymała ona po mamie nieodpłatne przysporzenie. W wielu przypadkach rzeczy (prawa) uzyskane za darmo podlegają opodatkowaniu - jest tak choćby w przypadku darowizn czy właśnie nabywania spadków. Ubezpieczenie osobowe może w szczególności dotyczyć śmierci osoby ubezpieczonej lub dożycia przez nią oznaczonego wieku (przy ubezpieczeniu na życie) bądź uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku (przy ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwych wypadków). Ubezpieczający może wskazać jedną lub więcej osób uprawnionych do otrzymania sumy ubezpieczenia w razie śmierci osoby ubezpieczonej. Stanowi o tym art. 831 § 3 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.).
Skoro zatem wypłacona kwota ze wspomnianego ubezpieczenia nie wchodzi do spadku, to nie należy jej wykazywać w zeznaniu podatkowym, które składa spadkobierca. W praktyce pojawiła się jednak wątpliwość, czy samo w sobie przysporzenie z tytułu ubezpieczenia na życie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn jako odrębne od spadkobrania zdarzenie. Katalog zdarzeń, które podlegają podatkowi od spadków i darowizn, zawiera art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ma on charakter zamknięty, a przepisy te należy interpretować w sposób ścisły - nie jest dopuszczalna wykładnia rozszerzająca, stosowanie analogii do innych "podobnych" zdarzeń itp. Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego czy też darowizny i polecenia darczyńcy. Ustawa nie wspomina jednak o nabyciu rzeczy lub praw na podstawie takiego zdarzenia, jak przysporzenie beneficjenta wynikające z umowy ubezpieczenia zmarłego ubezpieczonego.
Oznacza to, że Czytelniczka nie zostanie obciążona wspomnianym podatkiem w związku z uzyskaniem świadczenia z polisy na życie mamy.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od spadków i darowizn:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Prawnik-Rodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|