Gazeta Podatkowa nr 24 (1690) z dnia 23.03.2020
Podstawa opodatkowania i stawka przy zasiedzeniu nieruchomości
Dwa tygodnie temu wydane zostało postanowienie w sprawie nabycia przeze mnie własności nieruchomości w drodze zasiedzenia. Do nabycia doszło blisko rok temu, niemniej dopiero teraz - z przyczyn ode mnie niezależnych - zakończyła się wszczęta z mojego wniosku sprawa sądowa. Czy to prawda, że mimo iż gruntem dysponowałem ponad 30 lat, muszę teraz zapłacić jakiś podatek z tytułu nabycia własności? Czy czeka mnie jakaś kara z uwagi na to, że własność formalnie została nabyta rok temu i dopiero teraz dokonam stosownego zgłoszenia do urzędu skarbowego?
Czytelnikowi nie grozi żadna kara. Opodatkowanie zasiedzenia odbywa się na nieco innych zasadach niż nabycie własności pod tytułem darmym na podstawie innych zdarzeń prawnych. Do zasiedzenia nieruchomości dochodzi z mocy samego prawa, tj. po upływie określonego terminu nieprzerwanego posiadania samoistnego nieruchomości. Z kolei sprawa sądowa i stosowne orzeczenie sądowe jedynie formalnie potwierdzają ten fakt. Takie orzeczenie jest przykładowo podstawą ujawnienia nowego właściciela w księdze wieczystej. Również kwestie podatkowe są w tym przypadku związane nie z nabyciem własności, ale z rozstrzygnięciem sądowym.
Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy lub praw majątkowych m.in. tytułem zasiedzenia. Wynika to z art. 1 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2019 r. poz. 1813 ze zm.). Obowiązek podatkowy powstaje w tym przypadku z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego zasiedzenie. Podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego.
Co istotne dla Czytelnika, przy nabyciu w drodze zasiedzenia wyłącza się z podstawy opodatkowania wartość nakładów dokonanych na rzecz przez nabywcę podczas biegu zasiedzenia. Jeżeli budynek stanowiący część składową gruntu będącego przedmiotem nabycia został wzniesiony przez osobę nabywającą nieruchomość przez zasiedzenie, z podstawy opodatkowania wyłącza się jego wartość.
Nabycie własności w drodze zasiedzenia podlega opodatkowaniu w wysokości 7% podstawy opodatkowania. Jest to stawka stała, nie stosuje się w tym przypadku tzw. kwoty wolnej od opodatkowania. Bez znaczenia jest również relacja osobista, która łączy nowego właściciela z poprzednim właścicielem - nie kwalifikuje się nabywcy do jakiejś grupy podatkowej. Podatnik jest zobowiązany złożyć zeznanie podatkowe na formularzu SD-3 w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Do zeznania podatkowego dołącza się dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od spadków i darowizn:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Prawnik-Rodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|