podatek dochodowy, podatek VAT, podatek akcyzowy, PCC, podatek od spadków, podatek od nieruchomości
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 53 (1510) z dnia 2.07.2018

Polecenie darczyńcy a podstawa opodatkowania

Mama zawarła ze mną umowę darowizny. Jej przedmiotem było przekazanie na moją rzecz określonej kwoty pieniędzy. Jednocześnie w umowie zastrzegła dwa polecenia - jedno dotyczyło przekazania części kwoty na rzecz hospicjum, drugie nakazywało mi zakup za środki z darowizny ściśle określonej nieruchomości. Niestety przeoczyłam termin na złożenie zawiadomienia o darowiźnie i teraz muszę ją opodatkować. Czy wspomniane polecenia obniżają podstawę opodatkowania darowizny i tym samym wysokość należnego podatku od spadków i darowizn?

Nabycie rzeczy i praw przez osobę fizyczną na terytorium Polski m.in. tytułem darowizny podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Z uwagi na stopień pokrewieństwa Czytelniczka mogła skorzystać z tzw. całkowitego zwolnienia podatkowego. Z powodu niezachowania terminu i niezawiadomienia o darowiźnie podlega opodatkowaniu wg reguł właściwych dla I grupy podatkowej.

Oznacza to, że musi złożyć zeznanie podatkowe SD-3. Podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli m.in. spadkobierca czy obdarowany, zostali obciążeni obowiązkiem wykonania polecenia lub zapisu zwykłego, wartość obciążenia z tego tytułu stanowi ciężar spadku, darowizny, zapisu zwykłego lub windykacyjnego, a w przypadku polecenia, o ile zostało wykonane. Wskazuje tak art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2018 r. poz. 644). Z punktu widzenia Czytelniczki istotne jest to, że polecenie - aby stanowiło ciężar darowizny, musi być wykonane. Należy o tym pamiętać, zwłaszcza w kontekście tego, że polecenie nie jest "normalnym" zobowiązaniem (nie czyni nikogo wierzycielem i nie można dochodzić przymusowego jego wykonania w sądzie).

Druga kwestia, która okazuje się wywoływać wątpliwości w praktyce, to czy za ciężar darowizny można uznać wykonanie polecenia na swoją rzecz (podatnika). Z jednej strony można spotkać się z argumentacją, że nie jest to możliwe, gdyż polecenie musi zmniejszyć wysokość przysporzenia, które obdarowany otrzymał (a w przypadku polecenia na swoją rzecz takie zmniejszenie nie następuje). Jednak w orzeczeniu z dnia 6 czerwca 2018 r., sygn. akt II FSK 1526/16 Naczelny Sąd Administracyjny stanął na innym stanowisku i uznał, że i takie polecenia, o ile wykonane, mogą być ciężarem darowizny i zmniejszyć podstawę opodatkowania. Orzeczenie to jest niezwykle istotne, ale i mocno liberalne, dlatego należy spodziewać się, że w wielu przypadkach organy podatkowe będą próbowały forsować odmienną interpretację, kwestionującą możliwość zaliczenia tego rodzaju poleceń do ciężarów darowizny czy spadku.

www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od spadków i darowizn:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Prawnik-Rodzinny.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
25
26
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.