podatek dochodowy, podatek VAT, podatek akcyzowy, PCC, podatek od spadków, podatek od nieruchomości
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 47 (1401) z dnia 12.06.2017

Zwrot darowizny w wyniku jej odwołania a podatek

Przekazałam dzieciom w drodze darowizny pieniądze na konto. Każde z nich otrzymało tę samą kwotę (po 20 tys. zł). Nie wiedziałam, że dzieci muszą złożyć jakieś zeznanie podatkowe, aby nie płacić podatku. Termin na spełnienie tych formalności już minął. W międzyczasie dzieci całkowicie zmieniły postawę wobec mnie, zerwały kontakt. W związku z tym postanowiłam darowizny odwołać (powołałam się na rażącą niewdzięczność dzieci). Czy mimo tego, że ostatecznie dzieci pieniędzy już nie posiadają, trzeba będzie płacić podatek w związku z tą darowizną bądź w związku ze zwrotem darowizny w wyniku odwołania?

Odwołanie darowizny nie sprawi, że wcześniejsze zawarcie takiej umowy nie będzie podlegać opodatkowaniu. Umowa darowizny, mimo ostatecznego jej odwołania, była ważna. Przez pewien czas dzieci były właścicielami przekazanych im pieniędzy. Darowizna była zatem wykonana (z tą chwilą staje się ważna, jeśli nie dochowano wymogu formy aktu notarialnego). Obdarowane dzieci mogły skorzystać z całkowitego zwolnienia podatkowego, ale jeśli nie dopełniły formalności (m.in. nie złożyły deklaracji SD-Z2 w terminie), to konieczne będzie zapłacenie podatku według zasad dla I grupy podatkowej (opodatkowanie powyżej kwoty wolnej, w tym przypadku powyżej 9.637 zł).

Natomiast czynność powrotnego przeniesienia pieniędzy przez dzieci na Czytelniczkę (jako świadczenie wynikające z odwołania darowizny) nie podlega w ogóle pod ustawę o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2017 r. poz. 833). W katalogu zdarzeń objętych tym podatkiem nie występuje taka czynność jak świadczenie na skutek odwołania darowizny, a także świadczenie zwrócone na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu (od chwili zdarzenia uzasadniającego odwołanie obdarowany ponosi odpowiedzialność na równi z bezpodstawnie wzbogaconym, który powinien się liczyć z obowiązkiem zwrotu). Przepisów podatkowych nie można interpretować w sposób rozszerzający, tym samym Czytelniczka żadnych formalności podatkowych spełniać nie będzie musiała.

www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od spadków i darowizn:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Prawnik-Rodzinny.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60