podatek dochodowy, podatek VAT, podatek akcyzowy, PCC, podatek od spadków, podatek od nieruchomości
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 70 (1945) z dnia 1.09.2022

Podatkowe rozliczenie opłaty za parking w podróży służbowej

Pracownik odbył podróż służbową samochodem prywatnym. W podróży tej poniósł wydatek w kwocie 200 zł na parking lotniskowy. Czy pracodawca ma prawo wartością tej opłaty obciążać koszty podatkowe poza limitem tzw. kilometrówki? Czy nadwyżka wartości tej opłaty ponad kilometrówkę stanowi dla pracownika przychód podlegający opodatkowaniu?

Fiskus od szeregu lat uznaje, że zwrot pracownikom opłat ponoszonych przez nich w podróżach służbowych na parkingi stanowi u pracodawcy limitowany koszt podatkowy. Według niego jest to bowiem wydatek związany z używaniem prywatnego samochodu pracownika, co skutkuje tym, że podlega on rozliczeniu w kosztach podatkowych wyłącznie w ramach limitu tzw. kilometrówki.

Ustawy o podatku dochodowym w uregulowaniach dotyczących należności za pracownicze podróże służbowe (art. 16 ust. 1 pkt 30 lit. a ustawy o pdop oraz art. 23 ust. 1 pkt 36 lit. a ustawy o pdof) nie określają zakresu pojęcia "wydatków z tytułu używania" samochodów. Natomiast zarówno fiskus, jak i orzecznictwo administracyjne w tym zakresie, dla poparcia tezy obowiązku limitowania kilometrówką omawianych wydatków, odwołują się do jego słownikowej definicji. W tym znaczeniu pod pojęciem "wydatku" mieści się "suma, która ma być wydana" lub "suma wydana na coś", natomiast sformułowanie "używać" oznacza "stosować coś, użytkować, posługiwać się czymś, robić z czegoś użytek". Na tej podstawie przyjmują, że w zakres wydatków z tytułu używania przez pracownika w podróży służbowej samochodu osobowego niebędącego własnością pracodawcy wchodzą wszelkie wydatki niezbędne do wykorzystania tego samochodu dla potrzeb pracodawcy. To z kolei oznacza ograniczenie możliwości rozliczania w kosztach opłat za parkingi limitem kilometrówki, podobnie jak wydatków na przejazdy autostradą, zakup paliwa, materiałów eksploatacyjnych, ubezpieczeń komunikacyjnych (OC i AC pojazdu), a także kosztów drobnych napraw i części zamiennych oraz przeglądów technicznych.

Inaczej rozliczanie opłat za parkingi fiskus klasyfikuje po stronie pracownika. Pod kątem powstawania i opodatkowania pracowniczego przychodu opłaty za parkingi zalicza do innych udokumentowanych wydatków, których zwrot nie został przez ustawodawcę ograniczony co do wysokości, jak i rodzaju. Prawidłowość takiej klasyfikacji tego rodzaju należności potwierdza również redakcja § 4 ust. 2 rozporządzenia MPiPS w sprawie podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 167 ze zm.). W przepisie tym wskazano bowiem z nazwy, że inne niezbędne wydatki związane z podróżą służbową pracownika obejmują m.in. opłaty za przejazd drogami płatnymi i autostradami, postój w strefie płatnego parkowania, za miejsca parkingowe, w przypadku odbywania podróży samochodem niebędącym własnością pracodawcy.

W efekcie tylko zwrot kosztów przejazdu stanowi dla pracownika przychód zwolniony w ramach limitu kilometrówki. Natomiast przychód ze zwrotu opłat poniesionych przez pracownika w podróży służbowej na autostrady i parkingi korzysta ze zwolnienia od podatku w pełnej poniesionej wysokości.

www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek dochodowy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.