Gazeta Podatkowa nr 101 (1976) z dnia 19.12.2022
PCC od zakupu mieszkania nie jest kosztem podatkowym
Ponieważ obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) jest skonkretyzowany już w momencie nabycia nieruchomości mieszkalnej, to z uwagi na uznanie jej za środek trwały należy zastosować w odniesieniu do PCC regulację zawartą w art. 22g ust. 3 ustawy o pdof. W efekcie wartość zapłaconego od takiej transakcji PCC będzie zwiększała wartość początkową nabywanej nieruchomości. To oznacza, że ze względu na brak możliwości amortyzowania nieruchomości mieszkalnych PCC nie będzie podlegało rozliczeniu w kosztach podatkowych.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Podatniczka występująca z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej wykonuje działalność usługową w zakresie doradztwa gospodarczego i obsługi księgowej, korzystając w niej z opodatkowania podatkiem liniowym. W drugim półroczu 2022 r. postanowiła kupić na potrzeby tej działalności i zaliczyć do firmowych środków trwałych mieszkanie (KŚT 122). Będzie ono wykorzystywane w niej w zakresie najmu dla osób fizycznych niespokrewnionych z podatniczką, a uzyskiwane z tego tytułu przychody będą rozliczane jako przychody z działalności gospodarczej. Ponieważ lokal zostanie zakupiony na rynku wtórnym, to w związku z transakcją jego nabycia podatniczka zobowiązana będzie do zapłaty PCC w dacie zawarcia aktu notarialnego dokumentującego to nabycie. W zaprezentowanej sytuacji podatniczka miała wątpliwości, czy będzie mogła zaliczyć PCC w wysokości 2% wartości zakupu nieruchomości, zapłacony w dacie zawarcia aktu notarialnego, bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu bez konieczności zwiększenia o jego kwotę wartości początkowej nieruchomości. O rozstrzygnięcie tej kwestii wystąpiła do Dyrektora KIS.
ZDANIEM DYREKTORA KIS:
Dyrektor KIS w wydanej interpretacji przypomniał, że zgodnie z art. 22g ust. 3 ustawy o pdof wartością początkową środka trwałego, która stanowi podstawę amortyzacji, jest cena jego nabycia. Zalicza się do niej nie tylko kwotę należną zbywcy, ale także inne wydatki związane z zakupem naliczone do dnia przekazania składnika majątku do używania, wśród których przywołany przepis wymienia m.in. opłaty notarialne, skarbowe i inne. Następnie Dyrektor KIS wskazał, że tego typu opłaty naliczane są przy samej transakcji zakupu, czyli przed przekazaniem składnika majątku do używania. To powoduje, że w tego typu sytuacjach opłaty te stanowią element wartości początkowej nabywanego składnika majątku trwałego.
Opisana reguła dotyczy również PCC. Ponieważ zostanie on zapłacony w dacie zawarcia aktu notarialnego, to jego kwota zwiększy wartość początkową nabytego przez podatniczkę mieszkania. Nie ma zatem możliwości bezpośredniego obciążenia jego kwotą firmowych kosztów podatkowych. W związku z tym, że Polski Ład zlikwidował możliwość amortyzacji praw majątkowych i nieruchomości mieszkalnych nabytych po 31 grudnia 2021 r., to wartości PCC od nabytego w 2022 r. mieszkania podatniczka nie rozliczy w kosztach poprzez odpisy amortyzacyjne.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 listopada 2022 r., nr 0115-KDIT3.4011.595.2022.3.AWO)
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|