podatek dochodowy, podatek VAT, podatek akcyzowy, PCC, podatek od spadków, podatek od nieruchomości
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 101 (1976) z dnia 19.12.2022

PCC od zakupu mieszkania nie jest kosztem podatkowym

Ponieważ obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) jest skonkretyzowany już w momencie nabycia nieruchomości mieszkalnej, to z uwagi na uznanie jej za środek trwały należy zastosować w odniesieniu do PCC regulację zawartą w art. 22g ust. 3 ustawy o pdof. W efekcie wartość zapłaconego od takiej transakcji PCC będzie zwiększała wartość początkową nabywanej nieruchomości. To oznacza, że ze względu na brak możliwości amortyzowania nieruchomości mieszkalnych PCC nie będzie podlegało rozliczeniu w kosztach podatkowych.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Podatniczka występująca z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej wykonuje działalność usługową w zakresie doradztwa gospodarczego i obsługi księgowej, korzystając w niej z opodatkowania podatkiem liniowym. W drugim półroczu 2022 r. postanowiła kupić na potrzeby tej działalności i zaliczyć do firmowych środków trwałych mieszkanie (KŚT 122). Będzie ono wykorzystywane w niej w zakresie najmu dla osób fizycznych niespokrewnionych z podatniczką, a uzyskiwane z tego tytułu przychody będą rozliczane jako przychody z działalności gospodarczej. Ponieważ lokal zostanie zakupiony na rynku wtórnym, to w związku z transakcją jego nabycia podatniczka zobowiązana będzie do zapłaty PCC w dacie zawarcia aktu notarialnego dokumentującego to nabycie. W zaprezentowanej sytuacji podatniczka miała wątpliwości, czy będzie mogła zaliczyć PCC w wysokości 2% wartości zakupu nieruchomości, zapłacony w dacie zawarcia aktu notarialnego, bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu bez konieczności zwiększenia o jego kwotę wartości początkowej nieruchomości. O rozstrzygnięcie tej kwestii wystąpiła do Dyrektora KIS.


ZDANIEM DYREKTORA KIS:

Dyrektor KIS w wydanej interpretacji przypomniał, że zgodnie z art. 22g ust. 3 ustawy o pdof wartością początkową środka trwałego, która stanowi podstawę amortyzacji, jest cena jego nabycia. Zalicza się do niej nie tylko kwotę należną zbywcy, ale także inne wydatki związane z zakupem naliczone do dnia przekazania składnika majątku do używania, wśród których przywołany przepis wymienia m.in. opłaty notarialne, skarbowe i inne. Następnie Dyrektor KIS wskazał, że tego typu opłaty naliczane są przy samej transakcji zakupu, czyli przed przekazaniem składnika majątku do używania. To powoduje, że w tego typu sytuacjach opłaty te stanowią element wartości początkowej nabywanego składnika majątku trwałego.

Opisana reguła dotyczy również PCC. Ponieważ zostanie on zapłacony w dacie zawarcia aktu notarialnego, to jego kwota zwiększy wartość początkową nabytego przez podatniczkę mieszkania. Nie ma zatem możliwości bezpośredniego obciążenia jego kwotą firmowych kosztów podatkowych. W związku z tym, że Polski Ład zlikwidował możliwość amortyzacji praw majątkowych i nieruchomości mieszkalnych nabytych po 31 grudnia 2021 r., to wartości PCC od nabytego w 2022 r. mieszkania podatniczka nie rozliczy w kosztach poprzez odpisy amortyzacyjne.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 listopada 2022 r., nr 0115-KDIT3.4011.595.2022.3.AWO)

www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek dochodowy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
PIT 2022 - Korzystaj bezpłatnie - https://www.gofin.pl/pit/
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.