Przegląd Podatku Dochodowego nr 21 (621) z dnia 1.11.2024
Stawka estońskiego CIT właściwa dla opodatkowania dochodu z tytułu podzielonego zysku
W spółce z o.o. opodatkowanej estońskim CIT w 2024 r. podjęto uchwałę o podziale zysku za 2023 r. Został on przeznaczony do wypłaty udziałowcom. W 2023 r. spółka miała status małego podatnika i w związku z tym obowiązywała ją 10% stawka CIT. W tym roku nie ma takiego statusu. Stosuje 20% stawkę podatku. Według jakiej stawki podatku powinna opodatkować dochód z tytułu podzielonego zysku?
Do dochodu z tytułu podzielonego zysku spółka powinna zastosować 20% stawkę podatku.
Stosownie do art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a updop, opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek (estońskim CIT) podlega dochód odpowiadający wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku).
Podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi suma dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat ustalona w roku podatkowym, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto (art. 28n ust. 1 pkt 1 updop).
Podatnik jest obowiązany do zapłaty ryczałtu od tego dochodu - do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego po roku, w którym podjęto uchwałę (art. 28t ust. 1 pkt 1 updop).
Brzmienie powołanego art. 28n ust. 1 pkt 1 updop nie pozostawia wątpliwości, że podstawę opodatkowania ryczałtem z tytułu podzielonego zysku podatnik ma obowiązek ustalić w roku podatkowym, w którym podjęto uchwałę o podziale zysku.
Istotna dla ustalenia właściwej stawki podatku jest więc data (rok podatkowy) podjęcia uchwały w sprawie podziału wyniku finansowego netto. Nie ma znaczenia rok, w którym zysk został wypracowany.
Zatem w opisanym przypadku spółka powinna zastosować taką stawkę podatku, jaka obowiązuje ją w roku podjęcia uchwały o podziane zysku, czyli stawkę w wysokości 20% podstawy opodatkowania.
Takie stanowisko zajął również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 21 maja 2024 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.183.2024.2.PP.
Także WSA w Warszawie w wyroku z 5 grudnia 2023 r., sygn. akt III SA/Wa 1981/23 rozstrzygnął, że: "(...) wysokość ryczałtu od wypłacanego zysku (...) winna zostać ustalona na podstawie stawki ryczałtu obowiązującej w roku podatkowym, w którym podjęta zostanie uchwała o podziale wyniku finansowego (...), natomiast termin faktycznej wypłaty tego zysku lub rok za który jest wypłacany pozostają bez wpływu na stosowaną stawkę ryczałtu".
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|