podatek dochodowy, podatek VAT, podatek akcyzowy, PCC, podatek od spadków, podatek od nieruchomości
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 94 (1344) z dnia 24.11.2016

Czy i kiedy trzeba rozliczać PCC od nabycia udziałów?

Udziały spółki z o.o. mogą być przedmiotem umowy sprzedaży. Umowa taka, co do zasady, podlega opodatkowaniu PCC. Wówczas na nabywcy ciążą obowiązki związane z rozliczeniem podatku. Kwestie dotyczące ustalenia czy i jak rozliczyć się z PCC wciąż rodzą wiele pytań.


Niemiecka spółka ma zamiar nabyć udziały polskiej spółki z o.o. Sprzedawcą ma być obywatel Niemiec. Czy w przypadku nabycia udziałów polskiej spółki przez zagraniczną spółkę wystąpi obowiązek zapłaty PCC?

Umowa sprzedaży udziałów spółki z o.o. podlega opodatkowaniu PCC. Jest to ogólna zasada wynikająca z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC. Przy tym jednak czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniami niedotyczącymi umowy sprzedaży, jeżeli ich przedmiotem są:

1) rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium RP,

2) rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium RP i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium RP.

Udziały stanowią prawa majątkowe. W przypadku polskiej spółki z o.o. wykonywane są na terytorium RP. Dlatego też umowa sprzedaży udziałów polskiej spółki z o.o. podlega PCC niezależnie od miejsca zamieszkania (siedziby) nabywcy i miejsca dokonania czynności (art. 1 ust. 4 pkt 1 ustawy o PCC). Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Katowicach z dnia 4 października 2016 r., nr IBPB-2-1/4514-436/16-1/BJ. Stwierdził on, że skoro spółka, której udziały zamierza nabyć wnioskodawca, posiada siedzibę na terytorium RP, to prawa majątkowe (udziały spółki) w chwili jej zawarcia będą wykonywane na terytorium RP i tym samym wskazana umowa nabycia praw, tj. udziałów tej spółki, podlega opodatkowaniu PCC.


Czy w razie nabycia udziałów spółki z o.o. mają miejsce jakieś zwolnienia od PCC?

W razie gdyby transakcja udziałów podlegała opodatkowaniu VAT, wówczas znalazłoby zastosowanie wyłączenie od PCC zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC. Wyłączenie to nie dotyczy sprzedaży udziałów zwolnionych z VAT (por. drugi z wyjątków w art. 2 pkt 4 lit. b ustawy o PCC). Przy tym jednak wyłączenie uregulowane w art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, co do zasady, nie znajdzie zastosowania. Organy podatkowe odwołując się do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE ogólnie rzecz ujmując uznają, że sprzedaż udziałów przez podmioty nieprowadzące m.in. działalności maklerskiej, brokerskiej nie jest objęta zakresem ustawy o VAT (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 3 października 2014 r., nr ITPP2/443-884/14/RS, czy Dyrektora IS w Katowicach z dnia 10 marca 2015 r., nr IBPP2/443-1173/14/ICz).

W kwestii konieczności rozliczenia PCC uwzględnić trzeba także zwolnienia od podatku. Czynność zbycia udziałów (nie stanowią one instrumentu finansowego) nie jest zwolniona, za wyjątkiem określonym w art. 9 pkt 9b ustawy o PCC. Zgodnie z nim zwolnione z PCC jest zbycie akcji i udziałów przez Bank Gospodarstwa Krajowego na podstawie ustawy o Funduszu Żeglugi Śródlądowej i Funduszu Rezerwowym. Pamiętać też należy o zwolnieniach podmiotowych (art. 8 ustawy o PCC). Przykładowo zwolnione od PCC są jednostki samorządu terytorialnego.

W większości przypadków należy jednak rozliczyć PCC.


Stawka PCC od sprzedaży udziałów wynosi 1%.


Czy w przypadku nabywcy mającego siedzibę w Niemczech może mieć zastosowanie jakieś zwolnienie z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania?

NIE. Polskę i Niemcy łączy umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku podpisana w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz. U. z 2005 r. nr 12, poz. 90). Zgodnie jednak z jej art. 2 w przypadku Polski dotyczy ona podatków dochodowych od osób fizycznych i prawnych. Umowa ta nie będzie miała wpływu na rozliczenie PCC.


Wypełniam deklarację PCC-3 od umowy sprzedaży udziałów. Czy podstawą opodatkowania będzie wartość z umowy sprzedaży?

Podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa udziałów ustalana zgodnie z art. 6 ust. 2-4 ustawy o PCC. Określa się ją na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów. Cena, za jaką udział jest sprzedawany, może, ale nie musi odpowiadać jego wartości rynkowej. Wartość rynkowa udziału może być wyższa bądź niższa od ceny przyjętej przez strony w umowie sprzedaży. Trzeba mieć na uwadze, że organy podatkowe wyposażone są w instrumenty prawne, które mają na celu doprowadzenie w razie potrzeby do przyjęcia przez podatnika wartości rynkowej odpowiadającej ocenie organu (por. art. 6 ust. 3-4 ustawy o PCC).

NSA uznał, że metoda wyceny wartości udziałów w spółce z o.o. według wartości godziwej (art. 28 ust. 6 ustawy o rachunkowości - Dz. U. z 2016 r. poz. 1047) pozwala na ustalenie wartości rynkowej na potrzeby rozliczenia podatku od spadków i darowizn (por. wyrok NSA z dnia 24 lutego 2011 r., sygn. akt II FSK 1900/09). Wniosek ten można odnieść także do PCC, gdyż regulacje ustawowe co do wartości rynkowej podstawy opodatkowania w obu podatkach mają analogiczne brzmienie.


Ile jest czasu na rozliczenie PCC i do którego urzędu należy złożyć deklarację od sprzedaży udziałów polskiej spółki?

Obowiązek podatkowy z mocy ustawy ciąży na kupującym. Od chwili dokonania czynności cywilnoprawnej jest 14 dni na złożenie deklaracji (na druku PCC-3) i zapłatę podatku. Art. 12-13 ustawy o PCC określa, który urząd skarbowy jest właściwy miejscowo. W przypadku umowy sprzedaży udziałów polskiej spółki jest to urząd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę podatnika, a gdy obowiązek zapłaty ciąży solidarnie na kilku podmiotach - wybrać należy urząd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę jednego z tych podmiotów. Jeżeli nie można ustalić właściwości miejscowej organu podatkowego w opisany sposób, z PCC należy rozliczyć się w Trzecim Urzędzie Skarbowym Warszawa-Śródmieście.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 223 ze zm.)

www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od czynności cywilnoprawnych:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekPCC.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2017
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60