podatek dochodowy, podatek VAT, podatek akcyzowy, PCC, podatek od spadków, podatek od nieruchomości
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 15 (1472) z dnia 19.02.2018

PCC od pożyczki udzielonej spółce z o.o. przez spółkę komandytową

Spółka komandytowa udzieliła spółce z o.o. pożyczki. Spółka z o.o. jest wspólnikiem spółki komandytowej. Czy pożyczka ta podlega PCC? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1136783)

W przypadku pożyczki, o której mowa w pytaniu, pożyczkodawcą jest spółka komandytowa, a pożyczkobiorcą spółka z o.o. - wspólnik tej pierwszej. Pożyczka została więc udzielona wspólnikowi przez spółkę osobową (patrz ramka). Nie mamy zatem tu do czynienia z pożyczką udzieloną spółce osobowej przez wspólnika. Czynność taka na gruncie PCC kwalifikowana jest jako zmiana umowy spółki osobowej i podlega stawce 0,5% (art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o PCC - Dz. U. z 2017 r. poz. 1150). Nie jest to także pożyczka udzielona spółce kapitałowej przez jej wspólnika/akcjonariusza. Do tych pożyczek odnosi się zwolnienie uregulowane w art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o PCC.

Oznacza to, że omawiana pożyczka musi być rozpatrywana jako umowa pożyczki od jednego podmiotu dla drugiego. Zasadą jest, że umowa pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku podlega PCC. Przy tym umowa pożyczki podlega PCC, jeżeli spełnione są terytorialne kryteria opodatkowania wynikające z art. 1 ust. 4 ustawy o PCC.

Nie podlegają PCC czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, m.in. jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z VAT, z wyjątkami niedotyczącymi umowy pożyczki (art. 2 pkt 4 ustawy o PCC). W przypadku gdy pożyczkodawca nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem VAT, to skutki pożyczki należy ustalić uwzględniając wyłącznie regulacje ustawy o PCC. Gdy pożyczkodawca jest podatnikiem VAT, wówczas ważne jest, czy pożyczka podlega VAT, czy jest poza zakresem ustawy o VAT. Jeśli pożyczka podlega VAT, jest ona z niego zwolniona i w konsekwencji od pożyczki nie jest odprowadzany żaden z podatków, bowiem czynność taka jest wyłączona z opodatkowania PCC.

W tym miejscu wskazać należy, że kontrowersje budzi to, czy okazjonalna pożyczka od podatnika VAT podlega PCC. Zagadnienie to zostało opisane w GP nr 62 z 2017 r., na str. 17.

Jeżeli wyłączenie od opodatkowania z PCC z art. 2 pkt 4 ustawy o PCC nie ma zastosowania, wówczas pożyczka podlega PCC (2% od kwoty lub wartości pożyczki). Spółka z o.o. jako pożyczkobiorca powinna w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy pożyczki złożyć deklarację (PCC-3), obliczyć i wpłacić należny podatek. Dodać przy tym należy, że pożyczka może korzystać z któregoś ze zwolnień uregulowanych w art. 9 pkt 10 ustawy o PCC i wówczas może nie pojawić się konieczność zapłaty podatku. Jednak z analizy zwolnień uregulowanych w tym punkcie wynika, że do czynności pomiędzy spółkami w sytuacji opisanej w pytaniu zastosowanie może mieć tylko zwolnienie z art. 9 pkt 10 lit. d) ustawy o PCC. Zgodnie z nim zwolnione od PCC są pożyczki do łącznej wysokości nieprzekraczającej kwoty 5.000 zł od jednego podmiotu i 25.000 zł od wielu podmiotów - w okresach 3 kolejnych lat kalendarzowych, począwszy od dnia 1 stycznia 2009 r.

Spory co do statusu spółki komandytowej w świetle ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych

Obecnie nie ma pewności czy na gruncie ustawy o PCC spółka komandytowa została prawidłowo zaliczona do spółek osobowych*. Za poprawnością takiej kwalifikacji opowiadają się organy podatkowe. Natomiast sądy administracyjne mają różne zdania w tej kwestii. Więcej na ten temat pisaliśmy w GP nr 73 z 2017 r., na str. 17.

* Dla spółki, o której mowa w pytaniu, kwestia ta nie ma znaczenia w tym sensie, że ewentualnie zaliczenie spółki komandytowej do grona spółek kapitałowych nie wpłynie na obowiązki związane z rozliczeniem PCC.

www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od czynności cywilnoprawnych:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekPCC.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
25
26
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.