Gazeta Podatkowa nr 30 (1801) z dnia 15.04.2021
Nie ma PCC od pożyczki dla spółki z o.o. od jej wspólnika
Prowadzimy działalność w ramach spółki z o.o. Jeden ze wspólników udzieli spółce pożyczki na rynkowych zasadach. Czy to prawda, że od tej czynności nie trzeba płacić PCC?
TAK. W spółkach z o.o. do pożyczki od wspólnika dla spółki stosować należy reguły opodatkowania PCC dotyczące umowy pożyczki, a nie umowy spółki (jak ma to miejsce w spółkach osobowych). Umowa pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, co do zasady, objęta jest PCC. Umowa pożyczki podlega PCC, jeżeli spełnione są terytorialne kryteria opodatkowania określone w art. 1 ust. 4 ustawy o PCC (Dz. U. z 2020 r. poz. 815 ze zm.).
Podatek ten nie wystąpi jednak w sytuacji, gdy pożyczkodawcą dla spółki z o.o. jest jej wspólnik. Do tej czynności może mieć bowiem zastosowanie wyłączenie od PCC, jeżeli czynność jest opodatkowana VAT lub jest z tego podatku zwolniona na podstawie (art. 2 pkt 4 ustawy o PCC). Jeśli to wyłączenie nie ma zastosowania, to pożyczka korzysta ze zwolnienia uregulowanego w art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o PCC. Przewidziano w nim zwolnienie od PCC dla pożyczek udzielanych przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej. Aby skorzystać z tego zwolnienia, nie trzeba dopełniać żadnych formalności.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od czynności cywilnoprawnych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekPCC.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|