Gazeta Podatkowa nr 103/104 (1457) z dnia 28.12.2017
PCC od dopłat wnoszonych przez wspólników spółki z o.o.
Wspólnicy spółki z o.o. będą podejmować uchwałę o wniesieniu dopłat z przeznaczeniem na pokrycie strat z lat ubiegłych. Jednak fizycznie żadne pieniądze nie zostaną wniesione do spółki. Dojdzie bowiem do zawarcia umowy w sprawie potrącenia wierzytelności spółki z tytułu wniesienia dopłat z wierzytelnością wspólników wobec spółki o zwrot udzielonej jej pożyczki. Czy w takim przypadku należy zapłacić PCC?
Tryb wnoszenia dopłat przez wspólników spółki z o.o. uregulowany jest w art. 177-178 K.s.h. Aby dopłaty zostały wniesione do spółki zgodnie z tymi przepisami, muszą być spełnione następujące wymogi:
- umowa spółki musi przewidywać możliwość wnoszenia dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału,
- wnoszone dopłaty powinny mieścić się w granicach określonych przez umowę spółki,
- dopłaty muszą być nakładane i uiszczane przez wszystkich wspólników równomiernie w stosunku do ich udziałów; nie mogą być zatem wniesione przez wybranego wspólnika czy kilku spośród wszystkich udziałowców.
Na gruncie ustawy o PCC dopłaty kwalifikowane są jako zmiana umowy spółki kapitałowej. Podlegają temu podatkowi na zasadach właściwych dla opodatkowania umowy spółki. Wynika tak z art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o PCC (Dz. U. z 2017 r. poz. 1150). Dlatego też stawka podatku wynosi 0,5%. Podstawę opodatkowania stanowi kwota dopłat (art. 6 pkt 8 lit. c ustawy o PCC). Przy tym ogólną zasadą jest, że zmiany umów podlegają PCC, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3 pkt 4 ustawy o PCC. Zastrzeżenie to nie jest istotne w przypadku dopłat. Zarządzenie dopłat należy klasyfikować jako podwyższenie podstawy opodatkowania. Fakt, że wspólnicy zawrą umowę kompensacyjną i dojdzie do tzw. konwersji pożyczki na kapitał rezerwowy (na nim ujmuje się równowartość dopłat), nie wpłynie na zmniejszenie podstawy opodatkowania. Stanowisko to potwierdził Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 4 kwietnia 2017 r., nr 1462-IPPB2.4514.7.2017.3.JG1. Potwierdził on, że czynność wniesienia dopłat do spółki stanowi zmianę umowy spółki i co do zasady podlega obowiązkowi zapłaty PCC. Przy czym bez znaczenia pozostaje okoliczność na jaki kapitał spółki dopłaty zostaną przekazane. Wskazany przepis nie zawiera bowiem żadnego zastrzeżenia w przypadku wnoszenia dopłat.
Obowiązek podatkowy ciąży na spółce. Zobowiązana jest ona, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie PCC, obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od czynności cywilnoprawnych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekPCC.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|