podatek dochodowy, podatek VAT, podatek akcyzowy, PCC, podatek od spadków, podatek od nieruchomości
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 70 (1632) z dnia 2.09.2019

Rozwiązanie spółki komandytowej a PCC

Prowadzimy działalność w ramach spółki komandytowej. Wspólnicy planują podjąć jednomyślną uchwałę o rozwiązaniu spółki bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego. Umowa spółki milczy w kwestiach związanych z rozwiązaniem i likwidacją spółki. Natomiast na mocy tej uchwały i zawartej umowy komandytariusz przejmie cały majątek spółki, a komplementariusz otrzyma spłatę swojego udziału w pieniądzu. Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne w świetle przepisów? Czy w takich okolicznościach wspólnicy będą musieli rozliczyć się z PCC?

W świetle przepisów K.s.h. jednomyślna uchwała wszystkich wspólników w sprawie rozwiązania spółki stanowi powód jej rozwiązania. W takiej sytuacji należy przeprowadzić likwidację spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki. Przewiduje tak art. 58 § 1 pkt 2art. 67 § 1 K.s.h. w zw. z art. 103 K.s.h. (Dz. U. z 2019 r. poz. 505). Uzgodnienie dotyczące innego niż likwidacja sposobu zakończenia działalności spółki komandytowej może mieć miejsce w uchwale o rozwiązaniu spółki bądź w odrębnym porozumieniu.

Wspólnicy muszą określić, w jaki sposób zostanie zastąpiona procedura likwidacji. W szczególności, jeżeli spółka jest dłużnikiem, nie powinno dojść do zakończenia jej działalności bez wskazania, w jaki sposób jej długi mają być zaspokojone. Dopuszczalne jest, aby na mocy uzgodnienia wspólników jeden z nich przejął majątek spółki, a drugi otrzymał spłatę swojego udziału. Czynności związane z przeniesieniem własności majątku spółki na wspólnika (lub inną osobę) wymagają zachowania przewidzianych przez prawo cywilne wymogów co do formy tych czynności (por. art. 751, art. 158 Kodeksu cywilnego - Dz. U. z 2019 r. poz. 1145).

Przechodząc do ustalenia skutków w PCC przejęcia majątku spółki przez komandytariusza i otrzymania spłaty udziału przez komplementariusza wskazać należy, że ustawa o PCC (Dz. U. z 2019 r. poz. 1519) zawiera katalog czynności podlegających temu podatkowi. Katalog ten ma charakter zamknięty. Oznacza to, że czynności cywilnoprawne, które nie zostały w nim wymienione w sposób wyraźny, nie podlegają PCC.

Przekazanie wspólnikom spółki komandytowej (tj. handlowej spółki osobowej) majątku w związku z jej rozwiązaniem nie zostało wymienione w ustawowym katalogu czynności określonych w art. 1 ust. 1 ustawy o PCC. Pogląd taki wyraził Dyrektor IS w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 20 września 2016 r., nr IBPB-2-1/4514-399/16-1/ASz, oraz Dyrektor IS w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 28 listopada 2013 r., nr IPPB2/436-573/13-2/AF, i z dnia 4 lutego 2013 r., nr IPPB2/436-573/12-4/AF.

Stanowisko o zamkniętym katalogu czynności podlegających PCC poparł także Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 24 czerwca 2019 r., nr 0111-KDIB4.4014.148.2019.3.PM. W interpretacji tej Dyrektor KIS uznał, że otrzymanie środków pieniężnych tytułem spłaty majątku rozwiązywanej spółki komandytowej w części przypadającej na udział wspólnika nie podlega PCC.

www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od czynności cywilnoprawnych:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekPCC.pl » 

Terminarz

październik 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.