Gazeta Podatkowa nr 71 (1842) z dnia 6.09.2021
Złożenie PCC-3 przy zakupie udziałów spółki z o.o.
Nabyłem udziały spółki z o.o. Zbywca ani ja nie prowadzimy działalności gospodarczej. Ustalona w umowie sprzedaży cena udziałów jest wyższa od ich wartości nominalnej. Podpisy pod umową poświadczył notariusz. Czy wypełniając deklarację PCC-3, jako podstawę opodatkowania mam wpisać cenę udziałów z umowy?
Sprzedaż udziałów spółki z o.o. może być dokonana w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi (art. 180 K.s.h. - Dz. U. z 2020 r. poz. 1526). W jej przypadku notariusz nie jest płatnikiem PCC. Oznacza to, że Czytelnik jako kupujący musi sam załatwić formalności związane z rozliczeniem tego podatku.
Umowa sprzedaży udziałów spółki z o.o. podlega opodatkowaniu PCC. Jest to ogólna zasada wynikająca z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC (Dz. U. z 2020 r. poz. 815 ze zm.). Umowa sprzedaży udziałów polskiej spółki z o.o. podlega PCC niezależnie od miejsca zamieszkania (siedziby) nabywcy i miejsca dokonania czynności (art. 1 ust. 4 pkt 1 ustawy o PCC, zob. też wyrok NSA z dnia 7 maja 2014 r., sygn. akt II FSK 1229/12). Z okoliczności opisanych w pytaniu wynika, że w przypadku omawianej transakcji sprzedaży udziałów nie znajdzie zastosowania wyłączenie od opodatkowania (art. 2 pkt 4 ustawy o PCC). Czynność ta podlega zatem PCC. W przypadku pojedynczej czynności nie są spełnione warunki do złożenia deklaracji zbiorczej. Od chwili dokonania czynności cywilnoprawnej (tu: od dnia potwierdzenia przez notariusza ostatniego z podpisów pod umową) jest 14 dni na złożenie deklaracji (PCC-3) i zapłatę podatku w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania podatnika.
W druku PCC-3 w części D należy dokonać obliczenia należnego podatku. Pierwszy wiersz dotyczy umowy sprzedaży. Stawka PCC od sprzedaży udziałów wynosi 1%, dlatego też w pierwszym wierszu należy wpisać kwotę stanowiącą podstawę opodatkowania. Stanowi ją wartość rynkowa udziałów ustalana zgodnie z art. 6 ust. 2-4 ustawy o PCC. Określa się ją na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów. Cena, za jaką udział jest sprzedawany, może, ale nie musi odpowiadać jego wartości rynkowej czy wartości nominalnej. Jeśli cena wskazana w umowie sprzedaży odpowiada wartości rynkowej, wówczas stanowi ona podstawę opodatkowania i należy ją wpisać w polu nr 25 (patrz: Przykład wypełnienia...).
Trzeba mieć na uwadze, że organy podatkowe wyposażone są w instrumenty prawne, które mają na celu doprowadzenie w razie potrzeby do przyjęcia przez podatnika wartości rynkowej odpowiadającej ocenie organu (por. art. 6 ust. 3-4 ustawy o PCC).
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od czynności cywilnoprawnych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekPCC.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|