podatek dochodowy, podatek VAT, podatek akcyzowy, PCC, podatek od spadków, podatek od nieruchomości
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 1 (1355) z dnia 2.01.2017

Które spółki komunalne mogą korzystać ze zwolnienia od PCC?

Jesteśmy spółką z o.o. zakładem energetyki cieplnej. Jedynym udziałowcem spółki jest gmina. W spółce ma dojść do podwyższenia kapitału zakładowego. Czy trzeba będzie rozliczyć PCC?

NIE. Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółek i ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania PCC, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4 ustawy o PCC (Dz. U. z 2016 r. poz. 223 ze zm.).

Które spółki komunalne mogą korzystać ze zwolnienia od PCC?
rys. Które spółki komunalne mogą korzystać ze zwolnienia od PCC?

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. z wkładów lub ze środków spółki na gruncie ustawy o PCC uważa się za zmianę umowy spółki podlegającą opodatkowaniu. Przy tym jednak wyłączone od PCC są umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

  • przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,
     
  • udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów (art. 2 pkt 6 lit. c ustawy o PCC).

Jeżeli wskazane wyłączenie od opodatkowania nie znajdzie zastosowania, wówczas należy ustalić czy spółka może skorzystać ze zwolnienia od PCC. I tak spółka, której jedynym udziałowcem jest gmina, a przedmiotem działalności spółki jest świadczenie usług użyteczności publicznej w zakresie zaopatrzenia ludności w energię cieplną, nie będzie zobowiązana do rozliczenia się z PCC od zmiany umowy spółki. Spółka taka spełnia bowiem przesłanki zwolnienia uregulowanego w art. 9 pkt 11 lit. d) ustawy o PCC.

Zwolnienie od PCC dla spółek z udziałem publicznym uregulowane w art. 9 pkt 11 lit. d) ustawy o PCC

Każda czynność kwalifikowana na gruncie ustawy o PCC jako umowa spółki kapitałowej albo jej zmiany zwolnione są od PCC, jeżeli spełnione są łącznie dwa poniższe warunki:

- przedmiotem działalności spółki kapitałowej jest świadczenie usług użyteczności publicznej w zakresie transportu publicznego, zarządzania portami i przystaniami morskimi, zaopatrzenia ludności w wodę, gaz, energię elektryczną, energię cieplną lub zbiorowego odprowadzania ścieków,
- w wyniku zawarcia umowy spółki Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego obejmuje co najmniej połowę udziałów lub akcji w tej spółce albo w chwili zmiany umowy SP lub j.s.t. posiada już co najmniej połowę udziałów lub akcji w tej spółce.

www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od czynności cywilnoprawnych:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekPCC.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2017
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60