podatek dochodowy, podatek VAT, podatek akcyzowy, PCC, podatek od spadków, podatek od nieruchomości
lupa
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 5 (413) z dnia 1.03.2016

Amortyzacja programu komputerowego przez małego podatnika

Jestem małym podatnikiem. Czy mogę jednorazowo zamortyzować program komputerowy o wartości 10.000 zł?

Program komputerowy będący wartością niematerialną i prawną nie podlega jednorazowej amortyzacji.

Prawo do dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22k ust. 7 updof mają m.in. mali podatnicy. W 2016 r. status małego podatnika przysługuje przedsiębiorcom, którzy w 2015 r. uzyskali przychody ze sprzedaży (łącznie z VAT) w wysokości nieprzekraczającej 5.092.000 zł.

Stosowanie jednorazowych odpisów amortyzacyjnych jest możliwe w odniesieniu do określonych środków trwałych, tj. zaliczonych do grupy 3-8 KŚT, z wyłączeniem samochodów osobowych. Odpisów tych dokonuje się w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a ich łączna wysokość nie może przekroczyć w roku podatkowym równowartości 50.000 euro (w 2016 r. limit jednorazowego odpisu wynosi 212.000 zł).

Programy komputerowe jako autorskie prawa majątkowe lub licencje zalicza się do wartości niematerialnych i prawnych, jeśli nadają się do gospodarczego wykorzystania, przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok i są m.in. wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Tak wynika z art. 22b ust. 1 updof. Wśród składników majątkowych, do których ma zastosowanie jednorazowa amortyzacja, nie zostały wymienione wartości niematerialne i prawne. Oznacza to, że programu komputerowego o wartości 10.000 zł Czytelnik nie może rozliczyć na zasadach przewidzianych dla jednorazowej amortyzacji. Program taki powinien ująć w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, najpóźniej w miesiącu przekazania go do używania, a od miesiąca następnego rozpocząć dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od jego wartości początkowej. Okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od licencji (sublicencji) na programy komputerowe oraz od praw autorskich nie może być krótszy niż 24 miesiące (art. 22m ust. 1 pkt 1 updof). Oznacza to, że roczna stawka amortyzacyjna dla programu komputerowego nie może być wyższa niż 50%.

www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek dochodowy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2017
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60