podatek dochodowy, podatek VAT, podatek akcyzowy, PCC, podatek od spadków, podatek od nieruchomości
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 51 (1405) z dnia 26.06.2017

Czy od umowy spółki cichej płaci się PCC?

Umowa spółki cichej, w ramach której jedna z osób wnosi wkład, który nie prowadzi jednak do utworzenia jakiegokolwiek rodzaju wspólnoty pomiędzy wspólnikami, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Wnioskodawca jest osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej. Zamierza on zawrzeć umowę spółki cichej z przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność. W ramach umowy spółki cichej strony zaplanowały przedsięwzięcie polegające na produkcji i sprzedaży określonej gry planszowej. W ramach umowy spółki cichej wnioskodawca zamierza przekazać 75% środków na pokrycie wspólnego zamiaru gospodarczego, natomiast drugi wspólnik zobowiązał się do wpłacenia 25% zaplanowanych przez strony środków przeznaczonych na produkcję gry. Jest to jedyne przedsięwzięcie, które realizować ma spółka cicha. W zamian za wkład pieniężny zainwestowany przez wspólnika cichego będzie on uprawniony do udziału w zyskach, który ma otrzymywać na podstawie wzoru określonego w umowie stron opartego o miesięczne raporty sprzedaży. W ramach planowanej umowy wspólnik cichy nie będzie odpowiedzialny za zobowiązania drugiego wspólnika wobec osób trzecich, nie będzie uczestniczył w jego stratach oraz wpływał na sposób prowadzenia przez niego działalności gospodarczej. Wspólnik cichy nie będzie także ponosił ryzyka gospodarczego związanego z produkcją i sprzedażą gry, bowiem drugi wspólnik zobowiąże się do wyrównania ewentualnej różnicy pomiędzy wysokością wkładu pieniężnego wspólnika cichego a zyskami przekazywanymi na jego rzecz.

Wobec tak przedstawionego stanu faktycznego przyszli wspólnicy wystąpili o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie opodatkowania opisanych czynności podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Ich zdaniem zawarcie opisanej przez nich umowy nie uzasadnia wystąpienia obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.


ZDANIEM ORGANU PODATKOWEGO:

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawców za poprawne.

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych charakteryzuje się istnieniem obowiązku podatkowego jedynie w przypadku umów wskazanych w art. 1 ust. 1 pkt 1. Podatkowi podlegają także zmiany tych umów lub orzeczenia sądów, jeżeli wywołują takie same skutki prawne. Umowa spółki cichej jest umową nienazwaną. Polega ona na zawarciu porozumienia, w ramach którego co najmniej jeden z jego uczestników prowadzi przedsiębiorstwo, a wspólnik cichy, choć nie uczestniczy w jego prowadzeniu, wnosi wkład do spółki w postaci np. kapitału lub własnej pracy, jest uprawniony do części wypracowanego zysku, nie odpowiada także za zobowiązania wobec wierzycieli. Umowa spółki cichej uregulowana w obecnych przepisach dopuszcza jednak jej stosowanie na zasadzie swobody umów wynikającej z art. 3531 K.c.

Umowa spółki cichej jest dozwolona przez prawo, jednak nie należy do czynności objętych opodatkowaniem PCC. Umowy tej nie można także zakwalifikować jako czynności podlegających opodatkowaniu, dlatego obowiązek w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych nie zachodzi.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 maja 2017 r., nr 2461-IBPB-2-1.4514.50.2017.2.BJ)

www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od czynności cywilnoprawnych:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekPCC.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
25
26
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.