podatek dochodowy, podatek VAT, podatek akcyzowy, PCC, podatek od spadków, podatek od nieruchomości
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 11 (982) z dnia 10.04.2018

Wykup promesy bankowej w celu podpisania umowy o dofinansowanie inwestycji - interpretacja KIS

Wydatki poniesione w celu uzyskania promesy bankowej, związane z pozyskaniem dofinansowania inwestycji, stanowią tzw. pośredni koszt uzyskania przychodów, który podlega potrąceniu w dacie poniesienia.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 marca 2018 r., nr 0115-KDIT3.4011.90.2018.1.MR)

Stan faktyczny i stanowisko podatnika

Spółka komandytowa złożyła wniosek o dofinansowanie projektu inwestycyjnego. Warunkiem złożenia wniosku było uzyskanie przyrzeczenia otrzymania kredytu z banku (promesy). Za otrzymaną promesę bankową spółka zapłaciła z własnych środków pieniężnych. Otrzymany w przyszłości kredyt miał być wykorzystany na tę inwestycję. Kosztami kwalifikowanymi miały być wydatki na projekt, modernizację i rozbudowę budynku oraz zakup maszyn i urządzeń. Kosztem kwalifikowanym nie miał być natomiast wydatek na promesę bankową.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie: Czy wydatek z tytułu zapłaconej z własnych środków promesy bankowej, która nie zostanie spółce zwrócona w jakiejkolwiek formie, poniesiony przed zakończeniem inwestycji, będzie kosztem uzyskania przychodów w dacie zapłaty, czy ma zwiększyć wartość środków trwałych?

Zdaniem podatnika, wydatki poniesione w związku z ubieganiem się o dofinansowanie inwestycji nie mają wpływu na ustalenie wartości początkowej środków trwałych nabytych/wytworzonych w ramach tej inwestycji, lecz jako związane z pozyskaniem dotacji, są kosztami pośrednimi związanymi z prowadzeniem działalności.

Stanowisko organu podatkowego

Organ podatkowy uznał stanowisko podatnika za prawidłowe; jednocześnie wskazał, że z przepisów ustawy o PDOF nie wynika, aby wydatki poniesione w związku z ubieganiem się o dofinansowanie zakupu maszyn i urządzeń (stanowiących środki trwałe), modernizacji oraz rozbudowy budynku, stanowiącej ulepszenie tego środka trwałego, miały wpływ na ustalenie bądź podwyższenie wartości początkowej tych składników majątku podatnika.

Wydatki te powinny być zatem oceniane - pod względem skutków podatkowych - w oparciu o przepisy dotyczące kosztów uzyskania przychodów.

Koszty sporządzenia wniosku o dotację z funduszy unijnych mogą zostać potraktowane jako koszty funkcjonowania podatnika, prawidłowego prowadzenia przez niego działalności, a więc jako koszty ponoszone w celu zachowania (zabezpieczenia) źródła przychodów.

W ocenie organu podatkowego są to koszty, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, które podlegają potrąceniu w dacie ich poniesienia. Na mocy art. 22 ust. 5d ustawy o PDOF, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Jak stwierdził organ podatkowy: "(...) poniesione przez Spółkę komandytową wydatki w celu uzyskania promesy bankowej, związane z pozyskaniem dofinansowania, co prawda nie mogą być powiązane z konkretnym przychodem uzyskiwanym przez Spółkę komandytową, jednak przejawiają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i mogą stanowić koszt podatkowy Zainteresowanych na podstawie art. 22 ust. 1 z uwzględnieniem art. 8 ust. 1 i 2 ustawy. Wydatki te stanowić będą tzw. pośredni koszt uzyskania przychodów i w myśl postanowień art. 22 ust. 5c ustawy, powinny być potrącone w dacie poniesienia. (...)"


Od redakcji:

Warto przypomnieć, że inaczej kwestię rozliczenia wydatków na zabezpieczenie spłaty kredytu przedstawiło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na zapytanie naszego Wydawnictwa. Otóż w odpowiedzi przesłanej w dniu 26 października 2017 r. stwierdzono m.in.:

"(...) Wydatkami stanowiącymi koszt wytworzenia (nabycia) środka trwałego, zwiększającymi jego wartość są więc te wydatki, bez poniesienia których nie jest możliwe oddanie takiego środka do używania. Możliwość powiązania danego wydatku z konkretnym środkiem trwałym ma decydujące znaczenie dla jego właściwej kwalifikacji. Jeżeli zatem podatnik zaciąga kredyt na nabycie lub wytworzenie środka trwałego, a warunkiem uzyskania kredytu jest zabezpieczenie jego spłaty, to wydatek na takie zabezpieczenie, jako nieunikniony i pozostający w związku z nabyciem (wytworzeniem) środka trwałego, powinien powiększać jego wartość początkową (podkreśl. red.)."

Zwróćmy jednak uwagę, że w przytoczonej odpowiedzi mowa jest o zabezpieczeniu spłaty kredytu inwestycyjnego, natomiast omawiana interpretacja KIS dotyczy wydatków na wykup promesy bankowej gwarantującej uzyskanie w przyszłości kredytu inwestycyjnego, co z kolei stanowi warunek złożenia wniosku o dofinansowanie.

W gruncie rzeczy obie promesy dotyczą jednak kredytu. W przypadku wniosku o dofinansowanie (omawianego w interpretacji KIS), uzyskanie promesy jest konieczne w celu zagwarantowania udziału własnego w finansowaniu zakupu środka trwałego. De facto jednak promesa taka jest nieodłącznie związana z uzyskaniem kredytu. Czy w związku z tym zasadne jest różnicowanie skutków podatkowych w tym aspekcie? Z takim pytaniem zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów. Po otrzymaniu odpowiedzi poinformujemy niezwłocznie na łamach naszego czasopisma.

www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumPodatnika.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
25
26
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.