Gazeta Podatkowa nr 64 (1939) z dnia 11.08.2022
Usługi prania wykonane dla szpitala a zwolnienie z VAT
Świadczenie usług prania na rzecz podmiotu leczniczego nie będzie objęte zwolnieniem z VAT w sytuacji, gdy podmiot je wykonujący nie będzie podmiotem wykonującym usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.
STAN FAKTYCZNY:
Spółka będąca podatnikiem VAT we wniosku o interpretację wskazała, że świadczy kompleksowe usługi prania i dezynfekcji bielizny oraz odzieży szpitalnej na rzecz podmiotów posiadających status podmiotu leczniczego, który wykonuje działalność leczniczą, świadcząc usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.
Zdaniem spółki wykonywane przez nią na rzecz podmiotu leczniczego usługi prania są usługami pozostającymi w ścisłym związku z usługą medyczną służącą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu i przywracaniu zdrowia wykonywaną przez podmiot leczniczy i podlegają zwolnieniu z VAT. Organ uznał stanowisko to za nieprawidłowe. Spółka wniosła skargę do WSA.
SĄD ORZEKŁ:
WSA skargę oddalił. Zdaniem Sądu świadczone przez spółkę usługi prania są ściśle związane z usługami podstawowymi. Czynności tego rodzaju, pomimo że same nie wchodzą w zakres opieki medycznej, są ściśle z nimi związane, gdyż - nie stanowiąc celu samego w sobie - służą należytemu wykonywaniu opieki w stosunku do pacjentów oraz właściwemu przygotowaniu zabiegów medycznych. Pomimo jednak tego nie można uznać, że spółka może skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy o VAT. Warunkiem tego zwolnienia jest bowiem nie tylko to, aby świadczone usługi były ściśle związane z usługami podstawowymi, lecz również - jak wynika z art. 43 ust. 17a ustawy o VAT - żeby były dokonywane przez podmioty świadczące usługi podstawowe, tj. z zakresu opieki medycznej. Nie budzi wątpliwości, że spółka nie świadczy usług z zakresu opieki medycznej. Spółka nie jest podmiotem leczniczym. Zatem świadczone przez nią usługi nie mogą być zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy o VAT.
WSA podkreślił, że w art. 132 ust. 1 lit. b) Dyrektywy mowa jest o podmiocie prawa publicznego, który ma realizować tak czynności opieki szpitalnej i medycznej, jak i ściśle z nimi związane czynności (pomocnicze, niestanowiące opieki szpitalnej i medycznej, ale mające istotne dla nich znaczenie funkcjonalne). W dalszej części przepisu mowa jest o innych podmiotach (tj. podmiotach prawa prywatnego), takich jak szpitale, ośrodki medyczne i diagnostyczne oraz innych odpowiednio uznanych placówkach o podobnym charakterze, które świadczą takie usługi na warunkach socjalnych porównywalnych do stosowanych w odniesieniu do instytucji prawa publicznego. Natomiast ustawodawca krajowy zdecydował, że usługi pomocnicze (określone w dyrektywie jako "inne ściśle z nimi związane czynności") muszą być świadczone przez podmioty wykonujące usługi opieki szpitalnej i medycznej.
(wyrok WSA w Gdańsku z dnia 21 czerwca 2022 r., sygn. akt I SA/Gd 119/22 - orzeczenie nieprawomocne)
www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|