Gazeta Podatkowa nr 77 (1848) z dnia 27.09.2021
Nie ma PCC od umowy spółki cichej
Wniesienie wkładów w ramach umowy spółki cichej nie należy do katalogu czynności cywilnoprawnych opodatkowanych PCC.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Indywidualny przedsiębiorca (wnioskodawca) zamierza zawrzeć umowę cywilnoprawną nienazwaną, tzw. umowę spółki cichej na czas nieokreślony. W umowie tej wnioskodawca zobowiąże się do wniesienia określonej sumy pieniędzy w celu prowadzenia wspólnej działalności z podmiotem będącym spółką z o.o. na zasadach określonych w zawartej umowie. Wnioskodawca w niniejszym stosunku prawnym będzie wspólnikiem niejawnym. Wspólna działalność prowadzona będzie bowiem przez spółkę z o.o., a udział wnioskodawcy ograniczony będzie do wpłaty kapitału i partycypacji w osiągniętych zyskach. Wpłata kapitału przez wspólnika ma następować w celu osiągnięcia wspólnie założonego celu gospodarczego.
W związku z tymi planami wnioskodawca chciał się upewnić, że wniesienie wkładów w ramach umowy spółki cichej przez wnioskodawcę nie będzie podlegało opodatkowaniu PCC.
ZDANIEM DYREKTORA KIS:
Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Odwołując się do przepisów ustawy o PCC, wymienił czynności cywilnoprawne podlegające PCC. Podkreślił przy tym, że ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu PCC. Zatem inne, niewymienione w tym przepisie, nie podlegają opodatkowaniu PCC.
Spółka cicha jest formą działalności gospodarczej, która w przeszłości była uregulowana przepisami Kodeksu handlowego, a jej byt prawny zakończył się z dniem 1 stycznia 1965 r. Mimo to zawarcie umowy spółki cichej jako umowy nienazwanej jest w dalszym ciągu możliwe w świetle zasady swobody umów wyrażonej w art. 3531 Kodeksu cywilnego. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest swoboda stron umowy spółki cichej w kształtowaniu łączącego je stosunku prawnego, w celu jego dostosowania do indywidualnych potrzeb.
Istotą takiej spółki jest wniesienie przez wspólnika cichego, dysponującego majątkiem rzeczowym lub finansowym, wkładu (niekiedy w postaci własnej pracy) na rzecz wspólnika jawnego, prowadzącego przedsiębiorstwo lub inną działalność zarobkową we własnym imieniu, które nie prowadzi do utworzenia jakiegokolwiek rodzaju wspólnoty pomiędzy wspólnikami - ani rzeczowej, ani majątkowej, ani osobowej. Wspólnik cichy w zamian za swój wkład uczestniczy w zyskach z działalności prowadzonej przez wspólnika jawnego (na zasadach określonych w umowie spółki), nie ujawnia się jednak na zewnątrz i nie ma praw do majątku spółki. Wspólnik cichy nie odpowiada za zobowiązania spółki wobec wierzycieli.
Dyrektor KIS potwierdził, że wniesienie wkładów w ramach umowy spółki cichej nie należy do katalogu czynności cywilnoprawnych wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC. Tym samym na wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek zapłaty tego podatku.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 sierpnia 2021 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.87.2021.4.DR)
www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|