Gazeta Podatkowa nr 15 (1890) z dnia 21.02.2022
Odliczenie VAT z faktury z błędną stawką
Podatnik ma prawo do odliczenia VAT wykazanego w fakturach z nieprawidłową (zawyżoną) stawką VAT. Jest to możliwe przy założeniu, że spełnione będą pozostałe warunki uprawniające podatnika do skorzystania z prawa do tego odliczenia.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej wystąpiła spółka z o.o. (czynny podatnik VAT), która jest organizatorem turystyki. Spółka oferuje i sprzedaje imprezy turystyczne za pośrednictwem agentów, którzy w jej imieniu sprzedają klientom wyjazdy. Z tytułu sprzedaży imprez turystycznych agenci otrzymują prowizję. W przypadku imprez turystycznych organizowanych i odbywających się poza terytorium UE - agenci są uprawnieni do zastosowania 0% stawki VAT. Obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do usług świadczonych przez pośredników działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, jeżeli pośredniczą oni w transakcjach dokonywanych poza terytorium Unii Europejskiej. Zdarza się, iż agenci stosują 23% stawkę VAT do faktury prowizyjnej wystawionej na rzecz spółki z tytułu usług pośrednictwa w sprzedaży usług turystycznych, odbywających się faktycznie poza Unią Europejską.
Od organu podatkowego spółka oczekiwała potwierdzenia, że ma prawo do odliczenia VAT z faktury, na której zastosowano zawyżoną (23%) stawkę VAT.
ZDANIEM DYREKTORA KIS:
Dyrektor KIS uznając stanowisko spółki za prawidłowe podkreślił, że jedną z fundamentalnych zasad konstrukcji podatku VAT jest prawo podatnika do odliczenia podatku zapłaconego w cenie przy nabyciu towarów i usług związanych z działalnością gospodarczą. Wszelkie ograniczenia prawa do odliczenia podatku naliczonego wpływają na neutralność tego podatku i mogą wynikać jedynie z wyraźnej regulacji ustawowej. Organ wskazał, że ustawodawca w art. 88 ustawy o VAT enumeratywnie określił listę przypadków, w których podatnik został pozbawiony prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W przepisie tym, jako przesłanki wyłączającej prawo nabywcy (podatnika) do odliczenia podatku naliczonego, nie ujęto przypadku, gdy podatek naliczony wynika z faktury dokumentującej nabycie towarów lub usług, które podlegają opodatkowaniu inną niż przyjęta przez sprzedawcę (wyższą bądź niższą) stawką podatku VAT.
Organ podatkowy stwierdził, że spółce przysługuje/będzie przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie usług pośrednictwa w sprzedaży usług turystycznych odbywających się faktycznie poza UE wykorzystywanych przez nią do czynności opodatkowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zastosowanie bowiem błędnej (zawyżonej) stawki podatku przez wystawców faktur (agentów) nie pozbawia spółki prawa do odliczenia podatku naliczonego, gdyż nie stanowi to negatywnej przesłanki uniemożliwiającej odliczenie tego podatku, wymienionej w art. 88 ustawy o VAT.
Zdaniem Dyrektora KIS dla istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury, obok przesłanek takich jak status odliczającego jako czynnego, zarejestrowanego podatnika VAT i związek zakupionych towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi (u odliczającego) i faktycznie zrealizowana transakcja, również istotne jest to, by nabyta usługa lub towar podlegały opodatkowaniu i nie korzystały przy tym ze zwolnienia od tego podatku. Kwestia stawki - z punktu widzenia podmiotu dokonującego odliczenia - ma drugorzędne znaczenie.
Podsumowując organ potwierdził, że spółka będzie uprawniona do odliczenia podatku naliczonego VAT wykazanego błędnie w stawce 23% z faktur otrzymanych od agentów, którzy świadczą usługę pośrednictwa w sprzedaży usług turystycznych odbywających się faktycznie poza UE, opodatkowaną 0% stawką podatku VAT.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 30 grudnia 2021 r., nr 0112-KDIL1-3.4012.615.2021.1.JK)
www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|