Gazeta Podatkowa nr 8 (1779) z dnia 28.01.2021
Zwolnienie z VAT przy sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju
Przepis art. 113 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT nie stanowi, że do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju w sytuacji, gdy opodatkowanie sprzedaży ma miejsce na terytorium innego kraju Unii Europejskiej. Nie różnicuje więc sprzedaży wysyłkowej, w której sprzedaż z terytorium kraju jest opodatkowana w kraju, od sprzedaży, w której sprzedaż jest opodatkowana w innym kraju UE.
STAN FAKTYCZNY:
Sprawa dotyczyła podatnika, któremu podczas kontroli stwierdzono, że w dniu 19 września 2014 r. utracił prawo do zwolnienia podmiotowego w związku z przekroczeniem granicznej kwoty sprzedaży wynoszącej wówczas 150.000 zł, a podatnik nie zarejestrował się jako podatnik VAT czynny. Organ stanął bowiem na stanowisku, że do wartości sprzedaży powinien on doliczyć obrót ze sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, jako podlegającej opodatkowaniu w Polsce, zgodnie z zasadami przewidzianymi w art. 23 ust. 2 ustawy o VAT. Uznał więc, że do podatnika nie ma zastosowania art. 113 ust. 2 ustawy o VAT. Ponadto organ stwierdził, że podatnik, dokonując sprzedaży za pośrednictwem Poczty Polskiej poza terytorium UE, nie dopełnił wymagań formalnych w postaci zgłoszeń celnych wywozowych i nie posiada w związku z tym dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium UE. Sprzedaż taka nie stanowi zatem eksportu towarów, a podatnik nie miał prawa do zastosowania 0% stawki VAT. Podatnik, nie zgadzając się z tymi ustaleniami, złożył skargę do WSA w Rzeszowie, który ją oddalił. Podatnik złożył skargę kasacyjną do NSA.
SĄD ORZEKŁ:
NSA uchylił zaskarżony wyrok. Zdaniem Sądu nie można uznać za prawidłową interpretację art. 113 ust. 1 i 2 ustawy o VAT dokonaną przez organy i zaakceptowaną przez WSA. Zdaniem NSA z przepisu tego nie wynika, że do wartości sprzedaży nie wlicza się sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, gdy opodatkowanie sprzedaży ma miejsce na terytorium innego kraju UE. NSA wskazał, że ani organy, ani WSA nie wyjaśniły, z jakich przyczyn uznały, że przepisy dotyczące miejsca opodatkowania dostawy towarów mają istotne znaczenie dla wykładni art. 113 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT.
Zdaniem NSA zasadny okazał się także zarzut naruszenia art. 2 pkt 8 w zw. z art. 41 ust. 4-6 ustawy o VAT. W realiach niniejszej sprawy istotne jest to, że ani organy, ani WSA nie zakwestionowały samego faktu dokonania przez podatnika dostawy towarów za pośrednictwem Poczty Polskiej do odbiorców mających miejsce zamieszkania poza terytorium UE. Uznały jednak, że podatnik nie dopełnił konkretnych wymogów formalno-dowodowych, wynikających w szczególności z art. 2 pkt 8 ustawy o VAT (nie dokonywał zgłoszeń celnych wywozowych), nie posiada zatem stosownego dokumentu potwierdzonego przez właściwy urząd celny, z którego wynikałby fakt wywozu towarów poza obszar UE. Brak wypełnienia tych wymogów formalnych spowodował, że przedmiotowa sprzedaż nie została uznana za eksport towarów, a w konsekwencji odmówiono podatnikowi zastosowania 0% stawki VAT. Tymczasem, w świetle orzecznictwa TS UE, dla zastosowania tej stawki w eksporcie kluczowy jest fakt wywozu poza terytorium UE (przesłanka materialna), a nie zgromadzenie określonych dokumentów w konkretnej procedurze (przesłanka formalna). W konsekwencji nie można odmówić podatnikowi prawa do zastosowania 0% stawki VAT wyłącznie na tej podstawie, że nie posiada on określonego dokumentu potwierdzającego eksport towarów, jeśli ten faktycznie nastąpił. Z akt sprawy nie wynika również, by odmowa zastosowania 0% stawki była oparta na istnieniu jakiegokolwiek oszustwa czy nadużycia podatkowego.
(wyrok NSA z dnia 21 lipca 2020 r., sygn. akt I FSK 2032/17)
www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|