podatek dochodowy, podatek VAT, podatek akcyzowy, PCC, podatek od spadków, podatek od nieruchomości
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 42 (1708) z dnia 25.05.2020

Dokumenty potwierdzające WDT

Podatnik ma prawo do zastosowania 0% stawki VAT z tytułu WDT, jeżeli jednocześnie zgromadzi dokumentację dodatkową, o której mowa w art. 42 ust. 11 ustawy o VAT, i zebrane dokumenty łącznie w sposób jednoznaczny będą potwierdzały dokonanie dostawy towarów do nabywcy na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Podatnik (spółka) we wniosku o interpretację wskazał, że dokonuje WDT do firm unijnych, które w ramach prowadzonej działalności korzystają z elektronicznego systemu przesyłania danych, jak i do tych, które z tego systemu nie korzystają. Przed upływem terminu do złożenia deklaracji VAT za dany okres rozliczeniowy, spółka zgromadzi dokumenty potwierdzające, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z Polski i dostarczone do unijnego nabywcy. Transport towarów będzie organizowany przez nabywców, a warunki dostawy określane jako FCA. W przypadku nabywców korzystających z systemu, spółka będzie posiadała dokumenty związane z dostawą towarów: informację o zamówieniu oraz dostawie, której źródłem będzie otrzymany od nabywcy plik (będzie zawierał: numer nabywcy, zamówienia oraz przesyłki, oczekiwaną ilość produktów, otrzymaną ilość produktów, datę wysyłki, informację o dostarczeniu przesyłki oraz o wysyłce przekazaną nabywcy), fakturę dokumentującą WDT, potwierdzenie zapłaty stanowiące jednocześnie potwierdzenie dostarczenia produktów. Natomiast w przypadku nabywców niekorzystających z elektronicznego systemu przesyłania danych, spółka będzie posiadała: zamówienie złożone przez nabywcę, fakturę dokumentującą WDT, potwierdzenie zapłaty za fakturę, potwierdzenie dostawy produktów wysłane przez nabywcę drogą e-mailową. Ponadto podatnik wskazał, że w terminie będzie składał informację podsumowującą o dokonanej WDT.

Wątpliwości podatnika dotyczyły prawa do zastosowania 0% stawki VAT z tytułu WDT, w przypadku wskazanego sposobu dokumentowania WDT.


ZDANIEM DYREKTORA KIS:

Jak wskazał organ podatkowy, prawo podatnika do zastosowania przy WDT 0% stawki VAT uzależnione jest od posiadania dokumentów potwierdzających jednoznacznie, że doszło do wywozu towarów poza terytorium Polski i dostarczenia ich do nabywcy w innym kraju UE. Istotą przepisu art. 42 ustawy o VAT jest przede wszystkim zobowiązanie podatnika do udowodnienia, że towary będące przedmiotem dostawy rzeczywiście opuściły terytorium kraju i zostały dostarczone do ich nabywcy, na terytorium innego państwa członkowskiego.

Odnosząc to do sprawy, organ zauważył, że dokumenty, którymi będzie dysponowała spółka, nie będą takimi, jakie zostały literalnie wymienione w art. 45a rozporządzenia wykonawczego 2018/1912. W związku z tym organ uznał, że dokonując WDT, dla zastosowania 0% stawki VAT, od 1 stycznia 2020 r. spółka powinna dążyć do gromadzenia takich dowodów, o których jest mowa w art. 45a rozporządzenia.

Organ stwierdził, że posiadane przez spółkę dokumenty będą w sposób prawidłowy, zgodny z przepisami ustawy o VAT, dokumentowały wysyłkę produktów w ramach WDT. Przy tym podatnik zaznaczył, że będzie terminowo składał informację podsumowującą o dokonanej WDT do nabywców zawierającą prawidłowe dane o dostawie.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 kwietnia 2020 r., nr 0111-KDIB3-3.4012.77.2020.1.MAZ)

 Komentarz redakcji 

Od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje unijne rozporządzenie wykonawcze Rady UE nr 282/2011, wprowadzające zmiany w zakresie dowodów wymaganych do zastosowania zwolnienia (0% stawki VAT) przy WDT. Przedmiotowe rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach UE, a zatem nie wymaga implementacji do krajowego porządku prawnego.

Rozporządzenie do celów zastosowania 0% stawki VAT wprowadza instytucję wzruszalnego domniemania pozwalającą uznać, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów zostały wywiezione z terytorium jednego państwa UE do innego państwa UE. Ma ono zastosowanie w przypadku, gdy sprzedawca będzie w posiadaniu odpowiednich dokumentów wymienionych w art. 45a tego rozporządzenia potwierdzających wysyłkę lub transport towarów.

Wskazać należy, że organy podatkowe w wydawanych interpretacjach uznają, że posiadanie przez dostawcę dokumentów, o których mowa w art. 42 ust. 3, ust. 4 i ust. 11 ustawy o VAT, będzie uprawniało - również od dnia 1 stycznia 2020 r. - do zastosowania 0% stawki VAT dla WDT. Ich zdaniem niespełnienie warunków wprowadzonych rozporządzeniem 2018/1912 nie oznacza, że 0% stawka VAT nie będzie miała zastosowania. W takiej sytuacji dostawca musi udowodnić w inny sposób, zgodnie z dotychczasowymi przepisami ustawy o VAT, że warunki zastosowania 0% stawki VAT zostały spełnione.

www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumPodatnika.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.