Gazeta Podatkowa nr 95 (1657) z dnia 28.11.2019
Kiedy badania psychologiczne są zwolnione z VAT?
Badania psychologiczne i konsultacje psychologiczne (wstępne i okresowe) realizowane na podstawie skierowania lekarza medycyny pracy, a także badania psychologiczne kierowców wykonujących transport drogowy oraz kandydatów na instruktorów i instruktorów nauki jazdy są zwolnione z VAT.
STAN FAKTYCZNY:
Podatnik we wniosku o interpretację wskazał, że jest czynnym podatnikiem VAT. Zatrudnia on wykwalifikowanego psychologa na podstawie umowy o pracę posiadającego uprawnienia do przeprowadzania badań psychologicznych w szerokim zakresie. Badania te przeprowadzane są na koszt pracodawcy. Jak zaznaczył, systematyczna kontrola zdrowia pracujących, prowadzona w celu aktywnego oddziaływania na poprawę warunków pracy przez pracodawcę i ograniczenia w ten sposób ryzyka zawodowego obejmuje procedury i badania służące ocenie zdrowia pracujących ukierunkowanej na identyfikowanie tych elementów stanu zdrowia, które pozostają w związku przyczynowym z warunkami pracy. Jego zdaniem omawiane badania psychologiczne są zwolnione z VAT.
Z uwagi na to, że organ podatkowy uznał stanowisko to za nieprawidłowe podatnik wniósł skargę do WSA, który ją oddalił. Podatnik złożył skargę kasacyjną do NSA.
SĄD ORZEKŁ:
NSA uznał, że skarga ta zasługuje na uwzględnienie. Jak wyjaśnił, z przedmiotowego zwolnienia VAT korzystają wyłącznie usługi w zakresie opieki medycznej mające cel diagnostyczny (profilaktyka) lub terapeutyczny (leczniczy). Zwolnieniem tym objęte są świadczenia, które można wykonywać w ramach zawodów medycznych, ale tylko te, które służą określonemu celowi - ochronie zdrowia. Jak zaznaczył NSA, głównym celem badań psychologicznych nie jest kreowanie orzeczeń dla określenia możliwości wykonywania określonego zawodu, a ochrona zdrowia pracowników. Zaświadczenie jest jedynie pochodną oceny stanu zdrowia pracownika. Przedmiotowe badania są częścią profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracującymi. Badania psychologiczne stanowią element badań z zakresu medycyny pracy, a tym samym realizują one cechy profilaktyki zdrowotnej. Dlatego też mieszczą się w pojęciu usług z zakresu opieki medycznej, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18-19 ustawy o VAT. O profilaktycznym charakterze badań psychologicznych świadczy narzucona regularność badań wstępnych, okresowych i kontrolnych przeprowadzanych w ramach medycyny pracy. Przepisy ustawy o VAT, Kodeksu pracy, ustawy o transporcie drogowym i pozostałych, w tym rozporządzeń wykonawczych, należy czytać systemowo, we wzajemnym powiązaniu odnośnie kwestii dotyczących zwłaszcza regularności i obowiązkowego charakteru wykonywanych badań psychologicznych celem ochrony zdrowia, tak samego pracownika, jak i innych osób wykonujących zawód kierowcy danego typu, który oznacza poruszanie się pojazdem mechanicznym w otoczeniu innych pojazdów, w tym również prowadzonych zawodowo.
(wyrok NSA z dnia 23 sierpnia 2019 r., sygn. akt I FSK 653/17)
www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|