podatek dochodowy, podatek VAT, podatek akcyzowy, PCC, podatek od spadków, podatek od nieruchomości
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 13 (2096) z dnia 12.02.2024

Opodatkowanie budynku wzniesionego na cudzym gruncie

Spółka, która wybudowała budynek na cudzym gruncie, zobowiązana jest odprowadzać za niego podatek od nieruchomości. Zobowiązanie podatkowe musi też odprowadzać z tytułu wzniesionych budowli, a także za grunty jako ich posiadacz samoistny.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Spółka na podstawie decyzji wydanej przez Prezydenta Miasta Lublina wzniosła na cudzym gruncie budynek produkcyjno-magazynowy wraz z infrastrukturą towarzyszącą - powstały nowe budowle w rozumieniu przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz Prawa budowlanego. Wybudowany budynek oraz wzniesione budowle stanowią środki trwałe spółki. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tego rodzaju nakłady są kwalifikowane jako budynek i budowle wybudowane na cudzym gruncie, których amortyzacji podatkowej dokonywać będzie spółka. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał potwierdzenie o zakończeniu budowy i niewniesieniu sprzeciwu do użytkowania.

Spółka wystąpiła do organu podatkowego z zapytaniem, czy zobowiązana jest odprowadzać podatek od nieruchomości za wzniesiony budynek, a jeśli tak, to w jakim terminie zaktualizuje się to zobowiązanie. W jej opinii powinna zostać obciążona tym zobowiązaniem.


ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:

Prezydent Miasta Lublina uznał za prawidłowe stanowisko spółki.

Potwierdził, że wzniesiony przez spółkę budynek, jak również wartość budowli powstałych na cudzym gruncie, będą stanowić po stronie spółki przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Jeśli chodzi o moment powstania zobowiązania w podatku od nieruchomości, to organ podatkowy odwołał się do art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Stanowi on, że jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem. Przepis ten stanowi lex specialis w stosunku do generalnej zasady określającej dzień powstania obowiązku podatkowego z tytułu podatku od nieruchomości, zawartej w art. 6 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i ma zastosowanie jedynie w stosunku do przedmiotów opodatkowania będących nowo wybudowanymi budynkami i budowlami lub ich części, a nie gruntu, na którym są one wznoszone.

Organ wskazał też, że spółka jako posiadacz samoistny powinna odprowadzać podatek od nieruchomości za grunty. Z tym że obowiązek podatkowy z tytułu podatku od nieruchomości, zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, powstał od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniało zdarzenie uzasadniające powstanie obowiązku podatkowego, czyli wejście przez spółkę w posiadanie samoistne przedmiotowych gruntów.

(interpretacja indywidualna Prezydenta Miasta Lublina z dnia 7 grudnia 2023 r., nr PE-OR.310.1.2023)

www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumPodatnika.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.