podatek dochodowy, podatek VAT, podatek akcyzowy, PCC, podatek od spadków, podatek od nieruchomości
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 49 (1820) z dnia 21.06.2021

Ulga mieszkaniowa przy budowie domu letniskowego

Jeżeli przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania nabytego w drodze darowizny w 2019 r. zostanie przez podatnika wydatkowany nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, na budowę domu letniskowego całorocznego, stanowiącego jego własność lub współwłasność, a dom ten nie będzie spełniał funkcji rekreacyjnej, ale służył zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika, to dochód uzyskany z tego tytułu będzie korzystał ze zwolnienia od pdof, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o pdof. Wydatki poniesione na budowę takiego domu będą stanowiły bowiem wydatki na cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d) ustawy o pdof, uprawniające podatnika do skorzystania z tzw. ulgi mieszkaniowej.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Podatniczka w grudniu 2019 r. otrzymała wraz z mężem w darowiźnie od swoich rodziców mieszkanie, a w czerwcu 2020 r. działkę. W 2021 r. małżonkowie mieszkanie to zamierzają sprzedać, a za pieniądze ze sprzedaży wybudować dom na otrzymanej działce. Działka została oznaczona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako teren zabudowy letniskowej, na którym dozwolona jest budowa rekreacji indywidualnej z możliwością całorocznego użytkowania. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania w projekcie budowlanym widnieje nazwa obiektu jako "budynek letniskowy". Jednak dom, który podatniczka wraz z mężem zamierza postawić, jest budynkiem typu mieszkalnego jednorodzinnego. Może on być całorocznie użytkowany z racji posiadania parametrów technicznych umożliwiających zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych przez cały rok. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podatniczka zaznaczyła, że wraz z mężem nie są właścicielami żadnych innych nieruchomości. Na przedmiotowej działce planują mieszkać na stałe przez cały rok, co umożliwi im budynek oraz na co zezwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W zaprezentowanej sytuacji podatniczka miała wątpliwości, czy w sytuacji przeznaczenia środków uzyskanych ze sprzedaży mieszkania otrzymanego w darowiźnie od rodziców, na budowę na podarowanej jej działce domu określonego jako letniskowy z możliwością całorocznego użytkowania, w którym zamieszka i który będzie służył zaspokojeniu jej potrzeb mieszkaniowych, dochód ze sprzedaży tego mieszkania będzie korzystał ze zwolnienia od pdof, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o pdof.


ZDANIEM DYREKTORA KIS:

Dyrektor KIS w wydanej interpretacji stwierdził, że zawarte w art. 21 ust. 25 ustawy o pdof wyliczenie wydatków mieszkaniowych korzystających ze zwolnienia podatkowego wynikającego z przywołanego przez podatniczkę przepisu ma charakter wyczerpujący, w związku z czym tylko realizacja w wymaganym terminie celów w nim wymienionych pozwala na zwolnienie z opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości. Jednocześnie wskazał jednak, że ani ustawa dotycząca Prawa budowlanego, ani ustawa podatkowa nie zawierają definicji "domu letniskowego". Z wykładni systemowej można natomiast wywieść, że w pojęciu budynku mieszkalnego mieści się także pojęcie budynku mieszkalnego letniskowego.

Zasadniczo o tym, czy dom można uznać za letniskowy czy za budynek mieszkalny, decyduje funkcja, której budynek ten ma służyć. Zgodnie Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych (PKOB) dom letniskowy należy do klasy budynków mieszkalnych, jednakże dla oceny możliwości skorzystania z ulgi istotne jest ustalenie, czy w danym budynku podatnik będzie realizował swoje cele mieszkaniowe, czy jedynie potrzeby związane z rekreacją i wypoczynkiem. Stąd, o ile dom, który podatniczka zamierza wraz z mężem wybudować, będzie domem całorocznym, to wydatki poniesione na jego budowę będą stanowiły wydatki na cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 25 ustawy o pdof.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 marca 2021 r., nr 0115-KDIT2.4011.59.2021.2.KC)

 Komentarz redakcji 
Również w orzecznictwie NSA oraz SN utrwaliło się stanowisko, że dom letniskowy może być zaliczony do kategorii budynków mieszkalnych tylko wtedy, gdy będzie użytkowany faktycznie przez właściciela i jego bliskich, służąc tym samym zaspokojeniu podstawowych potrzeb mieszkaniowych. Natomiast gdy podatnik korzysta z domu jedynie w celach wypoczynkowych, sezonowo, wówczas dom taki uznać należy za letniskowy. I tylko wystąpienie tej drugiej sytuacji nie pozwala - nawet przy spełnieniu pozostałych ustawowych warunków - na skorzystanie przez podatnika z tzw. ulgi mieszkaniowej wynikającej z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o pdof.

www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumPodatnika.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.