Gazeta Podatkowa nr 2 (1564) z dnia 7.01.2019
Rozliczenie kosztowe kary umownej
Kara umowna z tytułu nieterminowego wykonania usługi nie stanowi kosztu uzyskania przychodu, gdy jest następstwem zaniedbań powstałych z winy podatnika.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Spółka z o.o. zawarła z kontrahentem umowę na wykonanie określonych usług. W umowie uzgodniono termin realizacji tych zadań. W razie jego niedotrzymania spółka zobowiązała się do zapłaty na rzecz zamawiającego kary umownej oraz odszkodowania uzupełniającego wysokość zastrzeżonej kary umownej do wysokości rzeczywiście poniesionych szkód (nie więcej niż wartość brutto przedmiotu umowy). Spółka przekroczyła termin realizacji umowy o 31 dni. W związku z tym została obciążona karą umowną za opóźnienie oraz odszkodowaniem w wysokości określonej w umowie. Zamawiający wystawił spółce na kwotę kary umownej i odszkodowania notę księgową, która w wyniku rozmów stron została skorygowana poprzez zmniejszenie ich wysokości. Spółka częściowo zapłaciła zamawiającemu karę umowną i odszkodowanie poprzez potrącenie wzajemnych należności i zobowiązań. Zapytała, czy podlegają one zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. W jej opinii wskazane we wniosku kara umowna i odszkodowanie mogą być uznane za koszty podatkowe.
ZDANIEM ORGANU PODATKOWEGO:
Organ podatkowy wskazał, że w myśl art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o pdop nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług. Zdaniem organu w przepisie tym nie zostały wymienione kary umowne oraz odszkodowania z tytułu opóźnienia w realizacji przedmiotu umowy, wskazane we wniosku. Stąd możliwość rozliczenia ich w kosztach należy rozpatrywać w oparciu o ogólne przesłanki uznania poniesionego wydatku za koszt podatkowy. Organ zaznaczył przy tym, że nie każda kara umowna czy odszkodowanie naliczone przez uprawnionego mogą być rozliczone w kosztach. Istotne w tej kwestii jest to, aby zapłacenie kary umownej czy odszkodowania nie było wynikiem nieprawidłowości, których powstanie zostało spowodowane (zawinione) przez podatnika. Zaliczeniu do kosztów podatkowych mogą podlegać wyłącznie te kary umowne czy odszkodowania, których zapłata oparta jest na obiektywnych przesłankach, wskazujących, że podmiot zobowiązany do ich uiszczenia dochował należytej staranności, tj. podjął wszelkie działania mające na celu prawidłową realizację umowy. Tymczasem w opisanym przypadku spółka nie kwestionowała swojego obowiązku zapłaty kary umownej i odszkodowania, co w opinii organu pośrednio wskazuje na to, że przyczyny opóźnienia w wykonaniu umowy istniały po stronie spółki. Zatem niedotrzymanie terminu nie było wynikiem okoliczności, na które spółka nie miała wpływu. To z kolei wyklucza możliwość zaliczenia kary umownej i odszkodowania do kosztów podatkowych.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 listopada 2018 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.396.2018.1.MM)
www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|