Gazeta Podatkowa nr 54 (1511) z dnia 5.07.2018
Moment uznania tzw. kosztów pośrednich za koszt podatkowy
Moment zaliczenia wydatku będącego tzw. kosztem pośrednim do kosztów podatkowych nie zależy od uznania go za koszt w ujęciu bilansowym.
STAN FAKTYCZNY:
Spółka tworzy wraz z innymi spółkami podatkową grupę kapitałową. Przy realizacji podjętych inwestycji korzystają one z dróg publicznych. Na mocy porozumień zawieranych z właścicielami tych dróg ponoszą koszty ich modernizacji, budowy lub przebudowy. Czasami uiszczają opłaty na poczet uszkodzeń. Spółka wystąpiła z zapytaniem czy tego typu wydatki stanowią koszty podatkowe i jako tzw. koszty pośrednie podlegają potrąceniu w dacie poniesienia. Jej zdaniem wydatki te są firmowymi kosztami, a za dzień ich poniesienia należy uznać dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku). Dotyczy to także sytuacji, w której wydatek został zaksięgowany na koncie bilansowym (rozliczeniach międzyokresowych czynnych), z wyjątkiem sytuacji, gdy wydatek zostałby ujęty jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Organ interpretacyjny uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Stwierdził bowiem, że za dzień poniesienia omawianych wydatków należy uznać dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Nie chodzi tu jednak o jakiekolwiek ujęcie wydatku w księgach (np. na koncie rozliczeń międzyokresowych czynnych), tylko jego "ujęcie jako kosztu" zgodnie z przepisami o rachunkowości.
Wydaną interpretację spółka zaskarżyła do WSA, który uznał złożoną skargę za zasadną. Zdaniem Sądu I instancji w art. 15 ust. 4e ustawy o pdop nie zostało przesądzone wprost, że datą poniesienia kosztu jest jego ujęcie jako kosztu w księgach rachunkowych. Zdaniem sądu skoro ustawa stanowi o "ujęciu" kosztu, to jest on poniesiony w razie ujęcia w jakimkolwiek charakterze, na jakimkolwiek koncie, nie tylko kosztowym.
Na wyrok WSA pełnomocnik organu złożył skargę kasacyjną.
NSA ORZEKŁ:
NSA skargę kasacyjną oddalił. Jego zdaniem ustawodawca definiując w art. 15 ust. 4e ustawy o pdop pojęcie poniesienia kosztu odwołał się do pojęć, znanych przepisom o rachunkowości i niezdefiniowanych w ustawie podatkowej, jak rezerwy czy bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów. Aby dokonać ich wykładni, należy odwołać się do przepisów ustawy o rachunkowości. Nie ma natomiast podstaw, żeby to robić w stosunku do pojęcia kosztu, jako kosztu ujętego w księgach rachunkowych. Aby ustawa o rachunkowości wywoływała skutki podatkowe, muszą istnieć zapisy ustanawiające wyraźne odesłanie do jej treści. Zdaniem NSA w użytym w art. 15 ust. 4e ustawy o pdop zwrocie "dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku)" nie ma odesłania do zasad ustalania dnia poniesienia kosztu w rozumieniu prawa bilansowego, ale do momentu wykonania ściśle określonej czynności związanej z prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Tym samym należy uznać, że faktyczna data dokonania zapisu w księgach rachunkowych nie może zmieniać kwalifikacji danego wydatku i wpływać na moment zaliczenia go jako kosztu w rozumieniu art. 15 ust. 4e ustawy o pdop. Nie jest ona bowiem datą ujęcia kosztu, a jedynie datą technicznego wprowadzenia informacji do systemu.
(wyrok NSA z dnia 30 maja 2018 r., sygn. akt II FSK 1385/16)
www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|